Wołanie o religię w szkołach

Fakty i opinie - Jacek Dziedzina/PAP/rp.pl

|

GN 39/2010

publikacja 01.10.2010 09:42

Bułgaria. Niezwykła manifestacja miała miejsce 24 września w stolicy Bułgarii, Sofii. Około 10 tys. osób przeszło ulicami miasta, domagając się przywrócenia nauki religii w szkołach.

Wołanie o religię w szkołach 10 tys. Bułgarów na ulicach Sofii domagało się przywrócenia nauki religii w szkołach. AP Photo/STR

W 7-milionowej Bułgarii to dość znaczna liczba (to tak jakby w Polsce uczestniczyło w marszu 55 tys. osób). – To była jedna z największych manifestacji w Bułgarii od 1997 r., kiedy to po serii demonstracji upadł postkomunistyczny rząd Zana Widenowa – ocenia w rozmowie z GN dr Adam Burakowski z Instytutu Studiów Politycznych PAN, znawca Bułgarii, który uczestniczył w marszu. – Z inicjatywą marszu wyszła Bułgarska Cerkiew Prawosławna, wziął w nim udział nawet patriarcha Maksim – mówi Burakowski.

Religia zniknęła ze szkoły w 1945 r. Nie wróciła do niej nawet po upadku komunizmu. – Społeczeństwo bułgarskie jest bardzo ateistyczne, choć jednocześnie większość jest przywiązana do Cerkwi, uznaje ją za atrybut bułgarskości – dodaje. Czego domagali się manifestanci? Obowiązkowej nauki religii do 12 klasy (czyli ostatniej przed studiami).

– Przed wojną nazywało się to werouczenije, czyli nauka wiary. Teraz przedmiot ma się nazywać po prostu religią. I to do wyboru: ma być program zarówno dla prawosławnych, jak i dla katolików oraz muzułmanów, a za jego kształt ma odpowiadać Ministerstwo Edukacji – tłumaczy specjalista z PAN.

– Najciekawsze jest to, że pomysł ma poparcie prezydenta Bułgarii, Georgi Pyrwanowa, który wywodzi się z partii postkomunistycznej – dodaje dr Burakowski. Prezydent powiedział, że „religia może pomóc państwu wyjść z kryzysu duchowego”.

Dziękujemy, że z nami jesteś

To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.

W subskrypcji otrzymujesz

  • Nieograniczony dostęp do:
    • wszystkich wydań on-line tygodnika „Gość Niedzielny”
    • wszystkich wydań on-line on-line magazynu „Gość Extra”
    • wszystkich wydań on-line magazynu „Historia Kościoła”
    • wszystkich wydań on-line miesięcznika „Mały Gość Niedzielny”
    • wszystkich płatnych treści publikowanych w portalu gosc.pl.
  • brak reklam na stronach;
  • Niespodzianki od redakcji.
Masz subskrypcję?
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.