Film o zamordowanych trapistach hitem

Fakty i opinie - Marcin Jakimowicz

|

GN 39/2010

publikacja 30.09.2010 15:01

Francja. Zaskakującą popularność zdobył we wrześniu film Xaviera Beauvois „O bogach i ludziach”. Dramatyczną historię mnichów przez 15 dni obejrzało około miliona widzów.

Film o zamordowanych trapistach hitem Plakat reklamujący film archiwum producenta

„O bogach i ludziach” to oparta na autentycznych wydarzeniach historia francuskich mnichów z klasztoru w algierskim Tibhirine, zamordowanych w 1996 r. Film zdobył Grand Prix na ostatnim festiwalu filmowym w Cannes. W marcu 1996 r. terroryści z Islamskiej Grupy Zbrojnej uprowadzili 7 trapistów. Dwa miesiące później znaleziono ich ciała. Historia poruszyła świat, bo trapiści z Tibhirine znani byli z budowania pomostów między światem chrześcijaństwa i islamu.

Już wcześniej islamscy bojówkarze napadli na monastyr Matki Bożej z gór Atlasu. Zażądali wówczas pieniędzy. Przeor, o. Christian de Cherge, odparł, że trapiści nie mają pieniędzy i utrzymują się dzięki temu, co sami zrobią. Terroryści przystawili mu karabin do brzucha: „Nie masz wyboru!”. – „Zawsze mam wybór” – odparł spokojnie mnich. Kilka lat przed śmiercią napisał, że prawdopodobnie zginie z rąk muzułmanów.

W nieformalnym testamencie prosił, by jego śmierć nie stała się pretekstem do wzrostu nienawiści między wyznawcami obu religii: „Gdybym jednego dnia – i to może być dziś – stał się ofiarą terroryzmu, który wydaje się obejmować teraz wszystkich obcokrajowców żyjących w Algierii, chciałbym, by moja wspólnota, mój Kościół, moja rodzina, pamiętali, że oddałem swoje życie Bogu i dla tego kraju”. W algierskim klasztorze ocalało dwóch mnichów. Z rąk jednego z nich – Jean-Pierre’a Schumachera przyjął habit trapisty polski dominikanin o. Michał Zioło.

Dziękujemy, że z nami jesteś

To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.

W subskrypcji otrzymujesz

  • Nieograniczony dostęp do:
    • wszystkich wydań on-line tygodnika „Gość Niedzielny”
    • wszystkich wydań on-line on-line magazynu „Gość Extra”
    • wszystkich wydań on-line magazynu „Historia Kościoła”
    • wszystkich wydań on-line miesięcznika „Mały Gość Niedzielny”
    • wszystkich płatnych treści publikowanych w portalu gosc.pl.
  • brak reklam na stronach;
  • Niespodzianki od redakcji.
Masz subskrypcję?
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.