Steinbach znów kręci

Fakty i opinie - ag/PAP

|

GN 37/2010

publikacja 15.09.2010 14:06

Berlin. Szefowa Związku Wypędzonych (BdV) Erika Steinbach po raz kolejny swoją wypowiedzią sprowokowała napięcia w relacjach polsko-niemieckich.

Steinbach znów kręci O Erice Steinbach ostatnio jest głośno. PAP/ EPA/TIM BRAKEMEIER

Jak ujawniły niemieckie media, Steinbach podczas zamkniętego posiedzenia frakcji CDU/CSU stanęła w obronie dwóch przedstawicieli BdV w radzie Fundacji „Ucieczka, Wypędzenie, Pojednanie” Arnolda Toelga i Hartmuta Saengera, których oskarżano o rewizjonistyczne poglądy. Obaj sugerowali, że zachowanie Polski w 1939 r. przyczyniło się do wybuchu II wojny światowej. Steinbach wspierając ich powiedziała: „Nic na to też nie poradzę, że Polska mobilizowała się już w marcu 1939 r”. Zostało to przez najważniejsze niemieckie media zinterpretowane jako próba relatywizacji odpowiedzialności III Rzeszy za agresję na Polskę.

Steinbach potępił szef niemieckiej dyplomacji liberał Guido Westerwelle oraz przedstawiciel Centralnej Rady Żydów w Niemczech, która niedawno podjęła decyzję o zawieszeniu członkostwa we władzach fundacji „Ucieczka, Wypędzenie, Pojednanie”. Podobną decyzję podjęło Centrum Dokumentacji i Kultury Niemieckich Sinti i Romów. W obronie Steinbach wystąpił natomiast premier Bawarii Horst Seehofer (CSU).

Jeśli chodzi o mobilizację w marcu 1939 r., fakty są następujące: w obliczu narastającej agresji ze strony III Rzeszy, mnożących się aktów dywersji, zajęcia Czech oraz po żądaniach Hitlera w sprawie „korytarza” przez Pomorze i przyłączenia Gdańska, Generalny Inspektorat Sił Zbrojnych nakazał 26 marca 1939 r. przeprowadzić częściową, tajną mobilizację sił zbrojnych. Powszechna mobilizacja Wojska Polskiego, została ogłoszona 30 sierpnia 1939 r., gdy wojska niemieckie stały już w gotowości bojowej u naszych granic.

Dziękujemy, że z nami jesteś

To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.

W subskrypcji otrzymujesz

  • Nieograniczony dostęp do:
    • wszystkich wydań on-line tygodnika „Gość Niedzielny”
    • wszystkich wydań on-line on-line magazynu „Gość Extra”
    • wszystkich wydań on-line magazynu „Historia Kościoła”
    • wszystkich wydań on-line miesięcznika „Mały Gość Niedzielny”
    • wszystkich płatnych treści publikowanych w portalu gosc.pl.
  • brak reklam na stronach;
  • Niespodzianki od redakcji.
Masz subskrypcję?
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.