Czuwaj! – z dziewięciu tysięcy gardeł

Fakty i opinie - mł

|

GN 34/2010

publikacja 27.08.2010 14:53

Kraków. Prawie 9 tysięcy harcerzy w szarych, zielonych i granatowych mundurach opanowało podwawelski gród, rozbijając gigantyczny obóz na Błoniach.

Czuwaj! – z dziewięciu tysięcy gardeł Prezydencka para chętnie wspominała swoją harcerską młodość i pozowała do zdjęć z „elitą młodego poko-lenia Polaków”, którzy do prezydenta i jego żony mówili „druhu” i „druhno”. Monika Łącka

Od 16 do 24 sierpnia świętowali oni hucznie 100-lecie Związku Harcerstwa Polskiego, choć przyjechali nie tyko z Polski, ale także m.in. z Litwy, Ukrainy, Szwecji, Kanady i Hongkongu. Na obozowisku, oprócz ponad tysiąca namiotów, stanęły także: Sukiennice, brama Floriańska, Spodek, Pałac Kultury i Nauki, a także nowy symbol Chorągwi Warszawskiej, czyli drewniana palma.

Zlot zainaugurował premier RP Donald Tusk, honorowy patron 100-lecia ZHP, podczas wielkiej ceremonii otwarcia na Rynku Głównym. Rozpoczął ją wyjątkowy sygnał – hejnał, który po raz pierwszy w historii odegrał z wieży Mariackiej harcerz, 19-letni Wojciech Bednar z Chorągwi Podkarpackiej.

Każdy dzień miał napięty program: harcerze m.in. przemieniali się w ekologów, mistrzów sportu, a nawet... flisaków – zbudowali i zwodowali 12-metrową, dębową łódź, replikę XVI-wiecznej szkuty żaglowej, próbowali swoich sił w garncarstwie i wikliniarstwie, a także zapraszali mieszkańców Krakowa i turystów do wspólnej zabawy podczas jarmarku i Dnia Harcerskiego.

22 sierpnia obozowisko odwiedzili prezydent RP Bronisław Komorowski z żoną, którzy swoją młodość spędzili w harcerstwie i tam też się poznali. Jak wspominała pierwsza dama (druhna Anna), najpierw słyszała o butach swojego przyszłego męża (druh Bronek znany był z najlepszych pionierek), a dopiero później poznała ich właściciela.

Dziękujemy, że z nami jesteś

To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.

W subskrypcji otrzymujesz

  • Nieograniczony dostęp do:
    • wszystkich wydań on-line tygodnika „Gość Niedzielny”
    • wszystkich wydań on-line on-line magazynu „Gość Extra”
    • wszystkich wydań on-line magazynu „Historia Kościoła”
    • wszystkich wydań on-line miesięcznika „Mały Gość Niedzielny”
    • wszystkich płatnych treści publikowanych w portalu gosc.pl.
  • brak reklam na stronach;
  • Niespodzianki od redakcji.
Masz subskrypcję?
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.