Indeks jajeczny

Fakty i opinie - Tomasz Rożek

|

GN 14/2010

publikacja 07.05.2010 14:18

Ekonomia. Serwis ekonomiczny Money.pl po raz kolejny opublikował „Indeks jajka”. W tym roku pobiliśmy rekord. Jeszcze nigdy w najnowszej historii Polaków nie było stać na taką ilość jajek za średnią pensję i emeryturę.

Indeks jajeczny fot. Józef Wolny

„Indeks jajka” jest bardziej zabawą niż poważnym opracowaniem ekonomicznym. Potwierdza jednak to, co wykazują profesjonalne analizy. Statystyczny Polak bogaci się. To oczywiście nie znaczy, że wszyscy dostają coraz więcej pieniędzy.

W tym roku za średnią pensję brutto można kupić dokładnie 9395 jaj. To o 35 więcej niż przed rokiem, dwa razy więcej niż przed dekadą i aż 14 razy więcej niż pół wieku temu. W ostatnim roku średnia pensja wzrosła o 2,9 proc. W tym czasie jajka zdrożały średnio o jeden grosz.

Rekord w tym roku pobili także emeryci. Za średnią emeryturę można kupić 4851 jajek, czyli o 128 więcej niż przed rokiem. W ostatnich latach szczególnie duży wzrost „Indeksu jajka” u emerytów nastąpił pomiędzy rokiem 2008 i 2009. Emeryci „wzbogacili się” aż o 1363 jaja. To blisko 40 procent. Natomiast przez dwie dekady siła nabywcza emerytów mierzona w jajach wzrosła aż ośmiokrotnie.