Spowiedź całą dobę

Fakty i opinie - mj/KAI

|

GN 10/2010

publikacja 11.03.2010 13:25

USA. W Nowym Jorku odbyła się 5 marca 24-godzinna spowiedź wielkopostna. Zorganizowała ją już po raz drugi grupa młodych katolików.

Spowiedź całą dobę W Nowym Jorku wierni uznali, że tradycyjny konfesjonał bardziej skłania do spowiedzi niż rozmowa w„pokoju pojednania”. fot. Józef Wolny

W inicjatywie uczestniczyło 51 rzymskokatolickich parafii, rozsianych po wszystkich dzielnicach miasta. W tym roku do akcji dołączyło 25 parafii archidiecezji nowojorskiej. W wybranych kościołach kapłani dyżurowali często przez całą noc, oczekując na nocne marki.

Nietypowa pora spowiedzi pozwala na skorzystanie z niej osobom, które często wracają późno po pracy. W czasie 24-godzinnej spowiedzi stopniowo odchodziło się od wyznawania grzechów w tzw. pokojach po-jednania. Na życzenie wiernych zastępowano się je tradycyjnymi konfesjonałami.

Okazuje się, że konfesjonał zachęca bardziej do wyznania grzechów niż rozmowa z księdzem twarzą w twarz. Nowojorska inicjatywa wpisuje się w tamtejsze obchody Roku Kapłańskiego, którego patronem jest niestrudzony spowiednik z Ars św. Jan Maria Vianney.