Maryja łamie tu strzały

Agata Ślusarczyk

|

GN 30/2022

publikacja 28.07.2022 00:00

W uroczystościach 102. rocznicy Cudu nad Wisłą obchodzonych w Radzyminie udział weźmie nuncjusz apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio. – Naszym darem dla Matki Bożej Łaskawej będzie różańcowy ogród – zapowiada ks. Krzysztof Ziółkowski, kustosz sanktuarium św. Jana Pawła II.

Figura Matki Bożej Łaskawej w sanktuarium św. Jana Pawła II w Radzyminie. Figura Matki Bożej Łaskawej w sanktuarium św. Jana Pawła II w Radzyminie.
Adam Burakowski /REPORTER/east news

Projekt różańcowego ogrodu, który będzie okalał figurę Matki Bożej Łaskawej przy sanktuarium św. Jana Pawła II w Radzyminie, jest już gotowy. Kapliczki będą przedstawiać cztery części Różańca, teren zazieleni się, zostaną zamontowane także ławeczki. – Nasze sanktuarium powstaje dzięki ofiarności tysięcy Polaków. Liczymy, że ludzie dobrej woli włączą się także w budowę kapliczek różańcowych ku czci Matki Bożej. Robimy to z okazji 102. rocznicy Jej cudownej interwencji podczas Bitwy Warszawskiej – mówi ks. Krzysztof Ziółkowski, kustosz sanktuarium w Radzyminie.

4000 darczyńców

Pierwszą z czterech kapliczek ma poświęcić 14 sierpnia nuncjusz apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio.

– Tego dnia będziemy uroczyście dziękować Matce Bożej Łaskawej za ocalenie Polski i całej Europy przed bolszewikami i prosić o zjednoczenie serc wszystkich Polaków – zapowiada kustosz sanktuarium. I zaprasza na sierpniowe uroczystości, które rozpoczną się o godz. 11.00 Apelem Poległych na cmentarzu Bohaterów Bitwy Warszawskiej 1920 r. w Radzyminie. Po nim wyruszy procesja różańcowa do sanktuarium św. Jana Pawła II, w którym o 13.00 abp Salvatore Pennacchio będzie przewodniczył Mszy św. Po liturgii, o 14.30, przy kościele odbędą się piknik wojskowy i pokazy rekonstruktorów.

– Zależy nam, by kult Matki Bożej Łaskawej i świadomość dotycząca historii były w tym miejscu coraz bardziej żywe, gdyż prawda o cudownej interwencji Maryi była tuszowana przez lata komunizmu – wyjaśnia proboszcz. – Zwracamy się do darczyńców z ogromną prośbą o finansowe wsparcie inwestycji ogrodu różańcowego. Datki zbieramy także na wyposażenie naszej świątyni. Kolejną inwestycją we wnętrzu kościoła będzie wykonanie posadzki. Pomoc finansową naszej świątyni zadeklarowało już 4 tys. stałych darczyńców. Wszystkich ich otaczamy modlitwą. Bez zaangażowania ludzi dobrej woli to narodowe wotum by nie powstało – dodaje duchowny.

Z Nią walczyć nie będziemy

Miejsce, w którym od 2008 r. powstaje sanktuarium – wotum wdzięczności za Cud nad Wisłą i pontyfikat papieża Polaka – nie jest przypadkowe. 14 sierpnia na polach pobliskiego Ossowa, a następnie 15 sierpnia w Wólce Radzymińskiej bolszewikom ukazała się brzemienna postać Bogurodzicy z połamanymi strzałami, ochraniająca płaszczem Warszawę.

– Do dziś zachowały się relacje świadków, którzy 15 sierpnia 1920 r. widzieli taką postać na niebie. Rosyjscy jeńcy otwarcie przyznawali, że ukazanie się Bogurodzicy było przyczyną ucieczki z pola walki. „Was się nie boimy, ale z Nią walczyć nie będziemy!” – relacjonuje ks. Krzysztof Ziółkowski.

Przy sanktuarium powstała Izba Pamięci Jana Pawła II, który 13 czerwca 1999 r. modlił się na Cmentarzu Poległych w Radzyminie, oraz Izba Pamięci Bitwy Warszawskiej, gromadząca pamiątki i wspomnienia z tego okresu.

Z okazji 100. rocznicy pamiętnej bitwy oraz 100. rocznicy urodzin Jana Pawła II bp Romuald Kamiński, ordynariusz diecezji warszawsko-praskiej, 16 sierpnia 2020 r. poświęcił stojącą na placu przed kościołem figurę Matki Bożej Łaskawej. Świątynia została poświęcona rok później.

Bractwo Matki Bożej Łaskawej

– Z roku na rok przyjeżdża do nas coraz więcej pielgrzymów, by prosić Maryję o dalszą opiekę nad Polską – wyjaśnia kustosz. W każdą drugą niedzielę miesiąca o 17.00 sprawowana jest Msza św. w intencji osób zawierzających się Matce Bożej Łaskawej. Z kolei w pierwsze soboty miesiąca po Mszy św. o 8.00 pod figurą Matki Bożej gromadzą się mężczyźni z Męskiego Różańca. Natomiast w trzecią sobotę miesiąca spod krzyża upamiętniającego bohaterską śmierć ks. Ignacego Skorupki do Matki Bożej Łaskawej wyrusza piesza pielgrzymka pokutna szlakiem Bitwy Warszawskiej.

Ze względu na rosnący w parafii kult maryjny zdecydowano, że na placu przed kościołem, w sąsiedztwie figury, powstanie ogród różańcowy.

– Maryja, objawiając się w wielu miejscach, mówiła, że tym, co uratuje świat, jest modlitwa różańcowa i Eucharystia – wyjaśnia ks. Krzysztof Ziółkowski.

W rozwoju kultu maryjnego pomóc ma odradzające się po 200 latach Bractwo Matki Bożej Łaskawej. •

Dostępna jest część treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.