Święto franciszkanów

mj

|

GN 39/2009

publikacja 29.09.2009 10:36

Zakony. Osiem wieków temu św. Franciszek z Asyżu otrzymał od papieża Innocentego III ustne zatwierdzenie „reguły zakonnej” – sposobu życia dla siebie i swych braci. To był początek nieprawdopodobnej misji tysięcy braci w brązowych, czarnych i szarych habitach.

Od lewej: kapucyn, brat mniejszy konwentualny i brat mniejszy. Od lewej: kapucyn, brat mniejszy konwentualny i brat mniejszy.
Henryk Przondziono

W tym roku franciszkanie na całym świecie obchodzą jubileusz 800-lecia swych początków. Centrum polskiej odsłony jubileuszu będzie Kraków. To tu mają swe siedziby cztery prowincje franciszkańskie, tu też stoi najstarszy klasztor przy Franciszkańskiej (z 1236 roku). Uroczystości potrwają tu od 30 września do 4 października. Uczestniczyć w nich będą trzy gałęzie I zakonu franciszkańskiego w Krakowie: bracia mniejsi, bracia mniejsi konwentualni i kapucyni. Będą świętowali razem. To najważniejsza cecha jubileuszu.

Pierwszą poważną próbę jedności bracia Franciszka mają już za sobą. Prawie dwa tysiące franciszkanów z całego świata modliło się w kwietniu w Asyżu na Kapitule Namiotów. Było to pierwsze takie spotkanie trzech gałęzi zakonu po śmierci Franciszka. W 1221 r. zwołał on do Asyżu kapitułę, na którą przybyło 5 tys. braci. Nocowali pod namiotami. Namioty staną również w Wieliczce – mieście, gdzie znajduje się wierna kopia Porcjunkuli. Gościem Kapituły będzie kaznodzieja papieski o. Raniero Cantalamessa OFMCap.

Specjalnie na franciszkańskie święto artystyczne małżeństwo Menclów (Beata, autorka tekstów, i Joachim, jazzman, kompozytor) napisało oratorium „Transitus”. Muzyczną opowieść o życiu i śmierci Franciszka usłyszymy na Rynku Głównym w wigilię imienin świętego. Jako soliści wystąpią: Jorgos Skolias, Kasia Kurzawska, Natalia Niemen, Basia Włodarska, Mateusz „Mateo” Otremba oraz zespół „Promyczki”. Towarzyszyć im będą: New Life'm, harfistka Małgorzata Komorowska, krakowska schola franciszkańska oraz chór i orkiestra pod dyrekcją Huberta Kowalskiego. Skąd tytuł oratorium?

W wigilię uroczystości św. Franciszka wierni spotykają się na nabożeństwie zwanym „Transitus” (po łacinie „przejście”). Upamiętnia ono śmierć Biedaczyny z Asyżu, który zmarł w nocy 3 października 1226 r. Braci św. Franciszka będzie można spotkać w supermarketach, gdzie kwestować będą na rzecz ubogich, na ulicach, gdzie ruszą na ewangelizację, a nawet na murawie boiska, gdzie zagrają z piłkarzami Cracovii, Wisły i Hutnika. Rocznicowe uroczystości zakończy Msza św. w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach.

Plan uroczystości znajdziesz na: www.800lat.pl

Dostępna jest część treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.