O świętości dla najmłodszych

GN 29/2022

publikacja 21.07.2022 00:00

Jak wprowadzić świętych do dziecinnego pokoju? Jak opowiedzieć o nich niebanalnie, by nie przesłodzić ich wizerunku? Jak mówić o nich żywo, współczesnym językiem, z zachowaniem prawdy psychologicznej tych postaci?

Bożena Olszewska
Święte i święci w literaturze współczesnej
dla dzieci i młodzieży
Uniwersytet Opolski
Opole 2022
ss. 220 Bożena Olszewska Święte i święci w literaturze współczesnej dla dzieci i młodzieży Uniwersytet Opolski Opole 2022 ss. 220

Jak sprawić, by z opowieści wychylił się żywy człowiek ze swoją radością, cierpieniem, ale też niezwykłością i charyzmą? Te pytania postawiła współczesnej literaturze dla dzieci i młodzieży prof. Bożena Olszewska, która w swojej książce pokazuje zarówno bogactwo tego typu książek, jak i wielość strategii narracyjnych stosowanych przez pisarzy.

Mamy tu do czynienia z rozległą skalą gatunków: legendy, baśnie religijne, opowieści, powiastki, opowiadania, powieści, „biografijki”, komiksy, kolorowanki… W większości jednak twórczość ta nacechowana jest realizmem. Autorzy sięgają do źródeł historycznych, rzetelnie szukają dokumentów, fotografii, świadków – tak aby aureola świętości nie przysłoniła prawdy o żywym i trudnym człowieczeństwie tych, którzy mierzyli wyżej. Poza twórcami urodzonymi jeszcze w dwudziestoleciu międzywojennym autorka przywołuje bogactwo nazwisk autorów z młodszych pokoleń. Obok duchownych – osoby świeckie, podejmujące często w sposób bardzo nowatorski tematykę świętości. Interesujące są serie książek o świętych przygotowywane przez jednego autora, jak Elizy Piotrowskiej Święci Uśmiechnięci, czy Renaty Zając Seria z Rybką. Wielką wartość poznawczą i artystyczną mają też proste książeczki, w których słowo, łącząc się z obrazem do kolorowania, uaktywnia wyobraźnię dziecka.

W całym tym opracowaniu snują się rozważania o skali trudności, które towarzyszą twórcy w przekazywaniu najwrażliwszemu czytelnikowi prawdy o tym, że miłość i miłosierdzie wyznaczają drogę do świętości, oraz że powołanie to może się realizować w różnych formach społecznego zaangażowania. Być może zaskoczy czytelnika fakt, że najbardziej znani i lubiani przez polskie dzieci święci to Mikołaj, Franciszek, Jan Paweł II i Faustyna. Wygrywają we wszystkich rankingach. Książka może stanowić cenną pomoc dla katechetów, polonistów i rodziców pragnących pobudzić zainteresowanie sacrum i duchowy wzrost swoich dzieci.

Krystyna Heska-Kwaśniewicz

Dostępna jest część treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.