Obrady episkopatu

ks. Tomasz Jaklewicz/KAI

|

GN 26/2009

publikacja 01.07.2009 12:25

Łomża–Giżycko. Biskupi uczcili 1000-lecie śmierci św. Brunona z Kwerfurtu. Dyskutowali o Roku Kapłańskim, wyzwaniach bioetycznych, rodzinie i programie duszpasterskim.

Obrady episkopatu Biskupi na 348. zebraniu plenarnym spotkali się w Łomży i w Giżycku fot. AGENCJA GAZETA/JACEK BABIEL

Obrady Episkopatu odbywały się od 19 do 21 czerwca br. Połączone były z uroczystościami ku czci 1000-lecia męczeństwa św. Brunona, który głosił Ewangelię między innymi na terenach dzisiejszej północno-wschodniej Polski. W katedrze łomżyńskiej w uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa biskupi rozpoczęli Rok Kapłański. Podziękowali Benedyktowi XVI za zaplanowaną na 11 pażdziernika kanonizację bł. abpa Zygmunta Szczęsnego Felińskiego.

Rodzina i in vitro
Biskupi przyjęli 100-stronicowy dokument zatytułowany „Służyć prawdzie o małżeństwie i rodzinie” (patrz rozmowa). Abp Hoser analizując projekty ustaw ws. in vitro powiedział, że bliskie nauczaniu Kościoła są projekty posła Bolesława Piechy oraz inicjatywy „Contra in Vitro”. Hierarcha dodał, że wiele pozytywnych elementów zawiera także projekt Jarosława Gowina. Zapowiedziano, że projekty dotyczące in vitro będą jednym z tematów najbliższego posiedzenia Komisji Wspólnej Rządu i Episkopatu. Abp Józef Michalik powiedział dziennikarzom, że biskupów nie interesuje aspekt polityczny projektów, ale ich zgodność z zasadami etyki katolickiej, prawa naturalnego, prawa Bożego.

Nowy statut episkopatu
Stolica Apostolska zatwierdził nowy statut Konferencji Episkopatu Polski. Zakłada on wzmocnienie pozycji biskupów diecezjalnych (większość w episkopacie mają biskupi pomocniczy). Ustanawia on Radę Biskupów Diecezjalnych, która będzie spotykać się co najmniej dwa razy w roku. Jej decyzje nie będą musiały być przegłosowywane na zebraniu plenarnym. Ponadto nowy statut określa obowiązki Prymasa Polski, które nie były dotąd sprecyzowane.

Prymasowi przyznano miejsce w Radzie Stałej i podkreślono „honorowe pierwszeństwo” wśród biskupów. W Radzie Stałej zagwarantowane zostało także miejsce dla kardynałów, którzy pełnią urząd biskupa diecezjalnego. Będzie do niej wchodzić także dwóch biskupów pomocniczych, z wyboru. Znowelizowany statut umożliwia członkostwo w Konferencji Episkopatu przez emerytowanych biskupów.

Do komisji rad i zespołów Konferencji Episkopatu będą mogli odtąd należeć jako członkowie również kapłani i ludzie świeccy. Statut obowiązywać będzie od 7 października br. Biskupi zatwierdzili program duszpasterski na rok liturgiczny 2009/2010. Jego temat brzmi: „Bądźmy świadkami Miłości”. Konferencja Episkopatu przyjęła także informację o stanie prac nad nowelizacją Podstawy Programowej Katechezy Kościoła Katolickiego w Polsce. Dla utrzymania integracji katechezy ze szkolnym nauczaniem Komisja Wychowania Katolickiego Episkopatu Polski pracuje nad koniecznymi zmianami podstawy programowej. Jedna z tych zmian dotyczy przygotowania do I Komunii Świętej. Po wprowadzeniu wcześniejszego obowiązku szkolnego, będzie ona przyjmowana nadal w wieku 9 lat, ale w klasie trzeciej.

Zmiany w liturgii i apele
Bp Andrzej Dziuba zaprezentował program VIII Kongresu Teologów Polskich, który odbędzie się w przyszłym roku na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Tematem spotkania będzie „Wiara i rozum”. Przyjęto nowe tłumaczenie wielkopiątkowej modlitwy za Żydów. Niefortunne wyrażenie „naród niegdyś wybrany” zastąpiono „naród pierwszego wybrania”, zgodnie z łacińskim, czyli wzorcowym tekstem Mszału. Episkopat przyjął też formułę obrzędu pogrzebu skremowanych zwłok.

Do tej pory brakowało dostosowania obrzędów pogrzebu do pochówku urny z prochami zmarłego. Taka sytuacja zdarza się coraz częściej. Bp Cichy, odpowiedzialny w episkopacie za liturgię, zaznaczył, że kiedyś Kościół nie przewidywał katolickiego pochówku skremowanych zwłok. „Teraz sytuacja uległa zmianie, Kościół dopuszcza taki pochówek, nawet w Świątyni Bożej Opatrzności przewidziano miejsca na urny. Nie można urządzić pogrzebu kościelnego, jeśli ktoś daje się spalić powodowany negacją wiary w zmartwychwstanie” – podkreśla.

W komunikacie z konferencji poinformowano ponadto, że biskupi z uwagą obserwują losy ustawy medialnej. „Zlikwidowanie abonamentu, niepewność wysokości budżetu przeznaczonego na tzw. zadania misji publicznej budzą niepokój o przyszłość Polskiego Radia i Telewizji Polskiej. Konferencja Episkopatu Polski z całą mocą apeluje o odpowiedzialne stanowienie prawa medialnego i dbałość Parlamentu o media publiczne”. Biskupi apelują także o przywrócenie zapisów dotyczących wspierania chrześcijańskiego systemu wartości i umacniania rodziny poprzez media. Ponadto biskupi kolejny raz pozytywnie ocenili inicjatywy, aby uroczystość Objawienia Pańskiego przywrócić jako dzień wolny od pracy.

Dostępna jest część treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.