Zmarł opiekun bezdomnych

leś

|

GN 24/2009

publikacja 20.06.2009 13:28

Tarnowskie Góry. Ojciec Bogusław Paleczny, kamilianin, opiekun bezdomnych, zmarł nagle 2 czerwca w domu prowincjalnym kamilianów w Tarnowskich Górach. Miał 50 lat. Przyczyną śmierci była prawdopodobnie gruźlica, na którą od wielu lat chorował.

Zmarł opiekun bezdomnych Ojciec Bogusław Paleczny razem z bezdomnymi buduje jacht fot. EAST NEWS/SE/MARIUSZ GRZELAK

Ojciec Paleczny już jako kleryk, wiosną 1991 r., za zgodą władz zakonnych utworzył Kamiliańską Misję Pomocy Społecznej. Potem do końca życia zajmował się pomocą ludziom opuszczonym, najwięcej sił i energii poświęcając opiece nad bezdomnymi z warszawskiego Dworca Centralnego. Zaczął od dowożenia im gorących posiłków kuchnią polową, przekazaną bezpłatnie przez Wojsko Polskie.

Potem utworzył Punkt Pomocy Medycznej „Św. Kamil” przy peronie dworca Warszawa Śródmieście. W 1996 r. z jego inicjatywy powstał Bar Charytatywny „Św. Marta”, wydający kilkaset posiłków dziennie, a w 1999 r. w Ursusie założył Pensjonat Socjalny „Św. Łazarz” dla bezdomnych mężczyzn. O. Paleczny urodził się 9 maja 1959 r. w Szczecinie. Wstąpił do zakonu w roku 1987 r., a święcenia kapłańskie otrzymał 21 maja 1994 r.

O. Bogusław znany był ze swojej działalności artystycznej. Śpiewał i grał na gitarze. Nagrał 9 płyt. Śmierć zaskoczyła go w trakcie przygotowywania kolejnej. Nie zdążył też zrealizować swych planów budowy jachtu pełnomorskiego dla bezdomnych.