Sędziowie poszukiwani

jck

|

GN 23/2009

publikacja 09.06.2009 16:13

Polska. Czy wkrótce zabraknie sędziów w Polsce? Okazuje się, że w niektórych dużych miastach już brakuje chętnych na zwalniane miejsca. Powód?

Sędziowie poszukiwani Zawód sędziego jest prestiżowy, lecz nie najlepiej opłacany fot. MAREK PIEKARA

Zdaniem wielu środowisk sędziowskich, winna jest likwidacja stanowiska asesorów i nowe zasady zdobywania zawodu sędziego. – To mało atrakcyjny finansowo zawód dla dobrych prawników – mówi „Gościowi” sędzia Bartłomiej Przymusiński ze Stowarzyszenia Sędziów Polskich Iustitia. – Wynagrodzenie nie jest adekwatne do ogromnego obciążenia w pracy, sędzia pracuje po kilkanaście godzin dziennie, a jeszcze przez weekend pisze orzeczenia – tłumaczy Przymusiński.

Jego zdaniem, likwidacja asesury doprowadziła do sytuacji, w której zwalniane stanowisko sędziego nie jest automatycznie obsadzane przez asesora, jak to było dotychczas. – Zostało może ok. 200 asesorów w całej Polsce. Nowi aplikanci, uzyskujący zawód sędziego na nowych warunkach, pojawią się w zawodzie najwcześniej za 5 lat – ciągnie temat sędzia z Iustitia.

– Teraz, jeśli zgłasza się jakiś kandydat, to raczej starszy wiekiem, wkrótce przejdzie na emeryturę. Młodsi, dobrzy merytorycznie prawnicy wolą startować do innych zawodów prawniczych, lepiej opłacanych – dodaje Przymusiński.