Beatyfikacja coraz bliżej

wdm

|

GN 21/2009

publikacja 25.05.2009 00:39

Watykan. 13 maja komisja teologów wydała opinię, że na podstawie zgromadzonej dokumentacji w procesie beatyfikacyjnym można orzec heroiczność cnót Jana Pawła II. Teraz dokumenty zostaną przekazane do oce-ny kardynałom.

Beatyfikacja coraz bliżej Wielu ludzi już w dniu pogrzebu Jana Pawła II było przekonanych o jego świętości fot. HENRYK PRZONDZIONO

Nieznany jest dokładny wynik głosowania, wiadomo jedynie, że „za’’ musiało opowiedzieć się co najmniej dwie trzecie członków komisji teologów, których miało być dziewięciu. W tym gronie był też jeden Polak. Teologowie poprosili jeszcze relatora o pewne wyjaśnienia, które przekaże on już komisji kardynałów. – Czas ogłoszenia decyzji komisji nie jest przypadkowy – skomentował decyzję komisji teologów abp Zygmunt Zimowski, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Zdrowia. – Wybrano dzień 13 maja, nawiązujący do dnia przelania krwi przez Jana Pawła II na Placu św. Piotra za wolność Kościoła i człowieka. Jest to wielka radość dla nas wszystkich, nie tylko dla Polski, ale całego Kościoła.

Ocena heroiczności cnót kandydata na błogosławionego to przedostatnia faza pracy w kongregacji przed podpisem Benedykta XVI pod specjalnym dekretem, otwierającym Janowi Pawłowi II drogę na ołtarze. Kiedy komisja kardynałów i biskupów wyda pozytywną opinię o heroiczności cnót kandydata na ołtarze, jej przewodniczący przekazuje Ojcu Świętemu szczegółową informację o całym dotychczasowym przebiegu procesu kanonizacyjnego.

Wtedy Papież podejmuje decyzję, czy może być wydany dekret o heroiczności cnót sługi Bożego i rozpoczyna się kolejny etap pracy Kongregacji, mający na celu uznanie autentyczności cudownego uzdrowienia za wstawiennictwem kandydata na ołtarze. W sprawie cudu musi najpierw wypowiedzieć się komisja lekarska powołana przez Kongregację, następnie komisja teologów, następnie komisja kardynałów i biskupów. Wówczas sprawa cudu jest referowana Ojcu Świętemu, który podejmuje decyzję o wydaniu dekretu potwierdzającego autentyczność cudu oraz o beatyfikacji.

Droga na ołtarze

* 2 kwietnia 2005: o godz. 21.37 zmarł Jan Paweł II.

* 8 kwietnia 2005: na Placu św. Piotra odbył się uroczysty pogrzeb Ojca Świętego. Nad głowami wiernych widać było transparenty z napisem: „Santo subito” – „Święty natychmiast”.

* 9 maja 2005: prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych wydał dokument, informujący, że papież zezwolił na odstąpienie od wymaganych przepisów i rozpoczęcie procesu beatyfikacyjnego Jana Pawła II od zaraz.

* 28 czerwca 2005: oficjalne rozpoczęcie procesu beatyfikacyjnego w diecezji rzymskiej.

* 4 listopada 2005: rozpoczęcie procesu beatyfikacyjnego w archidiecezji krakowskiej.

* Marzec 2006: we Francji rozpoczęło się postępowanie kanoniczne w sprawie cudu, przypisywanego wstawiennictwu Jana Pawła II.

* 1 kwietnia 2006: w Krakowie zakończyła się ostatnia sesja trybunału pomocniczego w procesie beatyfikacyjnym Jana Pawła II. Sporządzone w trzech egzemplarzach akta procesu zostały zamknięte i opieczętowane

* 2 kwietnia 2007: zakończyła się pierwsza diecezjalna faza procesu. Zgromadzone materiały zostały przekazane Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych. Do Kongregacji wpłynęły akta procesu kanonicznego w sprawie cudu przypisywanego wstawiennictwu Jana Pawła II.

* Marzec 2008 r.: powstało „Positio”.

* 13 maja 2009: komisja teologów Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych wydała pozytywną opinię w sprawie heroiczności cnót Jana Pawła II.

Dostępna jest część treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.