Parlament Europejski nie potępi Benedykta XVI

mj

|

GN 20/2009

publikacja 16.05.2009 20:21

Europa. Parlament Europejski odrzucił włączenie potępienia słów Benedykta XVI o używaniu prezerwatywy w kontekście walki z AIDS do dorocznego raportu nt. praw człowieka.

Fragment zawierający potępienie wypowiedzi Benedykta XVI odrzucono 253 głosami. Za jego pozostawieniem było 199 europosłów, zaś 61 wstrzymało się od głosu. Występując w imieniu ugrupowań chadeckich, przedstawiciel niemieckiej CDU Hartmut Nassauer stwierdził, że proponowane potępienie jest nie do przyjęcia.

– Porównuje ono wypowiedzi papieża do najstraszliwszych przejawów łamania praw człowieka, stanowiąc niewiarygodny przejaw dyskryminacji wobec Ojca Świętego – podsumował. Projekt potępienia Benedykta XVI wpłynął natomiast do prezydium parlamentu Hiszpanii.

Złożyli go komuniści. – Krytyka pod adresem papieża ukazuje nieznajomość pełnej wypowiedzi Benedykta XVI oraz rzeczywistości krajów dotkniętych przez plagę AIDS. W takich krajach jak Botswana czy Swaziland, gdzie jest najwięcej chorych na AIDS, rozdaje się wiele prezerwatyw. Czy problem został rozwiązany? Nie.

Co więcej, jedyny szpital dla chorych na AIDS w Botswanie prowadzi katolickie zgromadzenie zakonne – stwierdził nuncjusz apostolski w Hiszpanii, abp Manuel Monteiro de Castro.