Przestępca nie zostanie posłem

jck

|

GN 20/2009

publikacja 16.05.2009 19:46

Polityka. „Wybraną do Sejmu lub do Senatu nie może być osoba skazana prawomocnym wyrokiem na karę pozbawienia wolności za przestępstwo umyślne ścigane z oskarżenia publicznego”.

Taki zapis znalazł się w konstytucji w art. 99 na mocy zmiany, którą 7 maja przegłosował Sejm. Za zmianą ustawy zasadniczej głosowało 404 posłów, nikt nie był przeciw, 9 wstrzymało się od głosu, nie głosowało 47 posłów.

Zmianę w konstytucji udało się uchwalić po roku pracy w komisjach. Przygotowania przedłużały się także z powodu propozycji, jaką zgłaszało PiS, by zakaz kandydowania obejmował także dawnych funkcjonariuszy służb specjalnych PRL. Na to jednak nie zgodziła się reszta klubów.

Dla niektórych posłów, zasiadających dzisiaj w parlamencie, zmiana konstytucji oznacza pożegnanie się z marzeniem o reelekcji w następnych wyborach. Także osoby, które już ostatnio znalazły się poza Sejmem z woli wyborców, a mają na koncie sądowe wyroki, mogą zapomnieć o „zmianie nastrojów” w społeczeństwie i powrocie do tzw. wielkiej polityki.