Obradowali biskupi

Fakty i opinie - Jacek Dziedzina/KAI

|

GN 12/2009

publikacja 23.03.2009 10:03

Warszawa. Wybór przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski, koniec lustracji biskupów, rezygnacja z kadencyjności proboszczów i Kiko Argüello ze swoim świadectwem jako gość specjalny. To najważniejsze sprawy, które zajmowały polskich biskupów podczas 347. zebrania plenarnego Episkopatu.

* Jest przewodniczący. Arcybiskup Józef Michalik został ponownie wybrany na przewodniczącego KEP.

* Koniec z teczkami. Biskupi wydali oświadczenie, że lustracja w polskim Kościele jest sprawą zamkniętą. Taką decyzję podjęli po opinii Watykanu, że badania komisji historycznej wyczerpały temat.

* Kryzys próbą solidarności. W komunikacie o bezrobociu i kryzysie ekonomicznym biskupi apelują do ludzi Kościoła o pomoc najbardziej dotkniętym kryzysem. Wzywają do umiaru i solidarności, do dzielenia się chlebem i otoczenia pomocą wszystkich potrzebujących.

* In vitro, czyli co? Abp Henryk Hoser przedstawił kierunki, w jakimch idą propozycje ustawodawcze dotyczące regulacji m.in. sprawy zapłodnienia in vitro.

* Rodzina na tapecie. Biskupi zapoznali się z projektem memoriału w sprawie rodziny. Padły głosy, że biskupi zobowiązani są do obserwowania na bieżąco sytuacji społecznej, ekonomicznej i prawnej rodzin, po to, by wychodzić naprzeciw ich postulatom kierowanym do władz różnych szczebli, zgodnie z zasadami pomocniczości.

* Pomoc dla powołanych. „Należy uświadomić rodzicom, że każde dziecko, które się rodzi, jest przez Boga obdarzone jakimś projektem życiowym i powołaniem, a rodzice są zobowiązani, żeby dopomóc swemu dziecku w odkryciu jego życiowego powołania” – mówił bp Wojciech Polak.

* O emigracji. Powstaje projekt o duszpasterstwie emigracji. Prowadzone są rozmowy z biskupami różnych krajów i rektorami polskich misji. „Duszpasterstwem powinniśmy objąć także eurosieroty, których w Polsce przybywa, a co potwierdzają księża odwiedzający domy „po kolędzie”
– podkreślił bp Zygmunt Zimowski. Jego zdaniem, już w seminariach duchownych powinno się zwracać większą uwagę na przygotowanie przyszłych księży do ewentualnego duszpasterstwa wśród Polonii.

* Proboszcz nie musi odejść. Biskupi podjęli decyzję, że nie będzie kadencyjności proboszczów. Będzie, jak dotychczas, że proboszcz może być odwołany w każdej chwili przez biskupa lub pełnić swoją funkcję do śmierci.

* Neokatecheza. Gościem specjalnym zebrania był Kiko Argüello, założyciel Drogi Neokatechumenalnej. Podkreślał, że Droga oznacza powrót do tego, co stanowi fundament życia i istnienia Kościoła od samego początku: ukazanie znaczenia małych wspólnot, w których ludzie kochają współbraci aż do akceptacji krzyża.

* Taizé w Poznaniu. Brat Marek ze Wspólnoty z Taizé przedstawił stan przygotowania do Europejskiego Spotkania Młodych, jakie odbędzie się w Poznaniu na przełomie roku.

Dostępna jest część treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.