Droga u Papieża

Ryszard Montusiewicz

|

GN 03/2009

publikacja 21.01.2009 17:42

Watykan. 25 tysięcy członków wspólnot neo-katechumenalnych spotkało się 10 stycznia z papieżem Benedyktem XVI z okazji 40-lecia Drogi Neokatechumenalnej w Rzymie.

Droga u Papieża Członkowie wspólnot neokatechumenalnych Rzymu całymi rodzinami przybyli na spotkanie z Benedyktem XVI fot. CORBIS/ALESSANDRA BENEDETTI

Spotkanie w Bazylice św. Piotra było pełne radości, dziękczynienia i ewangelicznej gorliwości. Przybyli na nie członkowie wspólnot i klerycy rzymskiego seminarium Redemptoris Mater, a także 700 katechistów wędrownych, odpowiedzialnych za Drogę w 120 krajach, ekipy ewangelizacyjne w „missio ad gentes” i rodziny w misji. Byli kardynałowie: S. Ryłko – przewodniczący Papieskiej Rady ds. Świeckich, A. Canizares – prefekt Kongregacji Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, A. Valini – papieski wikariusz dla diecezji rzymskiej, J. Cordes – przewodniczący Papieskiej Rady Cor Unum, ormiański patriarcha katolicki i wielu biskupów, wśród nich bp Z. Kiernikowski, ordynariusz siedlecki. Inicjatorzy Drogi Neokatechumenalnej – Kiko Argüello i Carmen Hernández – przedstawili jej historię w Rzymie i owoce duchowe.

Zaczęło się w Rzymie
Papież serdecznie pozdrowił najstarszą rzymską wspólnotę, powstałą w listopadzie 1968 r. w parafii pw. Męczenników Kanadyjskich. Wspólnota liczy około 50 osób, w kilkunastu małżeństwach urodziło się sto dzieci. Są w niej katechiści wędrowni i lokalni oraz rodziny w misji. Kształtowały się w niej powołania kapłańskie i do życia konsekrowanego. Obecnie w tej parafii jest blisko 30 wspólnot. Znamienne, że Droga Neokatechumenalna w Rzymie narodziła się pod koniec roku 1968 – roku lewicowych kontestacji studenckich w Europie Zachodniej, ulicznych demonstracji, atakowania wartości katolickich. Kiko i Carmen przybyli do Rzymu cztery lata po założeniu pierwszych wspólnot w Madrycie.

Zamieszkali w dzielnicy Borghetto Latino, wśród biedaków i kontestującej młodzieży. Poruszenie, jakie wywołali, sprawiło, że proboszcz parafii pw. Męczenników Kanadyjskich zaprosił ich do wygłoszenia cyklu katechez, po których powstała pierwsza wspólnota. Obecnie w diecezji rzymskiej jest ponad 500 wspólnot w ponad 100 parafiach. W Rzymie powstało pierwsze (w 1987 r.) diecezjalne misyjne międzynarodowe seminarium Redemptoris Mater. Jest ich obecnie na całym świecie ponad 70, także w Warszawie. Ze wspólnot rzymskich wyruszyły pierwsze „rodziny w misji” (od 1985 r.) i ekipy ewangelizacyjne „missio ad gentes” (od 2006 r.). Obecnie na świecie jest ponad 20 tysięcy wspólnot w ponad 120 krajach, w ponad 5,5 tysiąca parafii. W każdej wspólnocie rodzą się powołania chrześcijańskie – kapłańskie, zakonne, małżeńskie i do ewangelizacji.

Posłani na cały świat
Ojciec Święty podziękował, jako biskup Rzymu, Drodze Neokatechumenalnej za ewangelizowanie miasta i przepowiadanie orędzia chrześcijańskiego w każdym środowisku. Zaznaczył, że we wspólnotach rzymskich rodził się i kształtował swoisty model ewangelizacji, aktualny dla całego Kościoła. Podkreślił, że statut Drogi Neokatechumenalnej, zatwierdzony w maju ub. roku, potwierdza jej tożsamość jako „itinerarium formacji katolickiej ważnej dla społeczeństwa i czasów współczesnych”. Benedykt XVI zwrócił uwagę na zapał ewangelizacyjny Drogi, odkrywanie wartości życia w Bogu przez słuchanie i głoszenie Dobrej Nowiny, postawę radości wiary i entuzjazmu w przekazywaniu świadectwa chrześcijańskiego.

Podczas spotkania Papież dokonał rozesłania 14 rzymskich wspólnot do parafii położonych w zsekularyzowanych dzielnicach Rzymu, zamieszkanych przez muzułmanów i Emigrantów. Przeniosą się one do nowych parafii, aby tam gromadzić się na liturgii słowa Bożego i Eucharystii, ewangelizować i wspomagać duszpasterzy, przyczyniając się do ożywienia życia chrześcijańskiego. 15 ekip ewangelizacyjnych Papież posłał w „missio ad gentes”. Grupy liczące od kilkunastu do kilkudziesięciu osób (kapłani, seminarzyści, rodziny z dziećmi i celibatariusze) udadzą się do miast europejskich, do Nowego Jorku, do Indii, do Australii i na Nową Gwineę. Misję na wszystkich kontynentach rozpocznie też 212 rodzin w misji.

Dostępna jest część treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.