Słowacy już płacą w euro

wdm

|

GN 01/2009

publikacja 05.01.2009 17:23

Słowacja. Od 1 stycznia 2009 r. nasi południowi sąsiedzi, jako 16. kraj Unii Europejskiej i pierwszy w Europie Wschodniej, przyjęli wspólną europejską walutę.

Słowacy już płacą w euro Wzór słowackiego euro zaprezentowany w maju 2008 r. w Brukseli fot. PAP/EPA/BENOIT DOPPAGNE

Słowackie korony zastąpiło euro. To ważna wiadomość przede wszystkim dla polskich turystów chętnie wypoczywających w słowackich ośrodkach narciarskich. Słowacy mieli kilka miesięcy na przyzwyczajenie się do nowej waluty.

Już od 24 sierpnia wszystkie ceny towarów i usług należało podawać w koronach i w euro. W niektórych hotelach, pensjonatach oraz dużych sklepach, zwłaszcza położonych bliżej granicy, od kilku miesięcy można też było płacić w euro. Obowiązywał oficjalny przelicznik – jedno euro to równowartość 30,126 korony.

Koronami Słowacy będą mogli posługiwać się jeszcze do 16 stycznia br. Narodowe monety można będzie wymieniać na euro we wszystkich bankach na Słowacji do 30 czerwca 2009 r., a banknoty do końca 2009 roku.

Słowackie euro zostały wybite w mennicy, która znajduje się w miejscowości Kremnica. Awers monet jest taki sam jak w pozostałych krajach strefy euro. Nominały 1 i 2 euro mają na rewersie słowacki herbowy podwójny krzyż, monety 10, 20 i 50 centów widok zamku w Bratysławie, zaś jedno-, dwu- i pięciocentówki – tatrzański szczyt Krywań.