Cięcie po stopach

jd

|

GN 01/2009

publikacja 05.01.2009 16:59

Finanse. Rada Polityki Pieniężnej obniżyła stopy procentowe Narodowego Banku Polskiego. Oznacza to, że jest szansa na tańsze kredyty, a na pewno obniży się oprocentowanie lokat bankowych.

Cięcie po stopach Prezes NBP Sławomir Skrzypek (w środku) oraz członkowie Rady Polityki Pieniężnej Andrzej Sławiński (z lewej) i Dariusz Filar podczas konferencji prasowej 23 grudnia fot. PAP/PAWEŁ SUPERNAK

Obniżka głównej stopy o 0,75 punktu procentowego do poziomu 5 proc. to duże cięcie jak na politykę przyjętą przez Radę (największe od ponad 6 lat). Nie jest to jednak wiele, zważywszy, że analogiczne wskaźniki w innych krajach wynoszą: w USA – 0 proc., w Japonii – 0,1 proc, w strefie euro – 2,5 proc. i w Wielkiej Brytanii – 2 proc.

Natomiast znane ze skandynawskiej powściągliwości banki centralne Norwegii i Szwecji zdecydowały się ostatnio na gwałtowne obniżki stóp procentowych o 1,75 punktu procentowego do poziomu 3 proc. w Norwegii i 2 proc. w Szwecji. Znacznie wyższe stopy (10 proc.) mają natomiast Węgry, które już od paru lat borykają się z kryzysem.

Cięcie stóp procentowych w Polsce oznacza, że nasz bank centralny bardziej obawia się spowolnienia gospodarczego i wzrostu bezrobocia niż inflacji, czyli spadku siły nabywczej pieniądza, który skutkuje wzrostem cen. Prezes NBP Sławomir Skrzypek, a także wielu analityków przewiduje, że Rada Polityki Pieniężnej podczas swych kolejnych sesji może jeszcze silniej obniżać stopy procentowe, by pomóc polskiej gospodarce w walce z ogólnoświatowym kryzysem.

Zdaniem prezesa NBP, istnieje ryzyko, że wzrost polskiego Produktu Krajowego Brutto w roku 2009 wyniesie 2 proc. lub nieco mniej. A i tak jest to nieźle w porównaniu z prognozami w innych krajach. Decyzja Rady Polityki pieniężnej została z zadowoleniem przyjęta przez rząd.

Dziękujemy, że z nami jesteś

To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.

W subskrypcji otrzymujesz

  • Nieograniczony dostęp do:
    • wszystkich wydań on-line tygodnika „Gość Niedzielny”
    • wszystkich wydań on-line on-line magazynu „Gość Extra”
    • wszystkich wydań on-line magazynu „Historia Kościoła”
    • wszystkich wydań on-line miesięcznika „Mały Gość Niedzielny”
    • wszystkich płatnych treści publikowanych w portalu gosc.pl.
  • brak reklam na stronach;
  • Niespodzianki od redakcji.
Masz subskrypcję?
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.