Pakistan zbiera siły

jck

|

GN 01/2009

publikacja 05.01.2009 16:28

Pakistan-Indie. Armia pakistańska zaczęła przerzucać tysiące swoich żołnierzy z granicy z Afganistanem nad granicę z Indiami. Ma to związek z narastającym napięciem między obu krajami po niedawnych zamachach terrorystycznych w Bombaju.

Pakistan zbiera siły Żołnierze pakistańscy są koncentrowani na granicy z Iranem. Wzrost napięcia pomiędzy tymi krajami może doprowadzić nawet do wybuchu wojny. Obydwa państwa posiadają broń jądrową AGENCJA GAZETA/AP/VINAY JOSHI

Władze Indii oskarżają Pakistan o to, że za mało robi, by walczyć na swoim terytorium z terrorystami. Indie twierdzą, że zamach w Bombaju został przygotowany na terenie Pakistanu przez pakistańskich terrorystów z ugrupowania Laskhar-e-Taiba.

Indie ostrzegły także swoich obywateli przed wyjazdami do Pakistanu. Chociaż obie strony oficjalnie twierdzą, że nie chcą doprowadzić do eskalacji konfliktu, nie wykluczają także użycia siły w przypadku ataku jednej z nich. Zarówno Pakistan, jak i Indie posiadają broń nuklearną. Ewentualny konflikt zbrojny mógłby mieć dalekosiężne skutki nie tylko w regionie.