„Pro Vita” po śmierci

Fakty i opinie - jck

|

GN 52/2008

publikacja 30.12.2008 17:32

Prof. Jerome Lejeune otrzymał pośmiertnie europejską nagrodę „Pro Vita” im. Matki Teresy z Kalkuty. Uroczystość odbyła się w Strasburgu, w siedzibie Rady Europy.

„Pro Vita” po śmierci Prof. Jerome Lejeune miał ogromne osiągnięcia w dziedzinie badań prenatalnych fot. Sygma/CORBIS/Jean Guichard

Okazją była 60. rocznica uchwalenia przez ONZ Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka. Prof. Lejeune, francuski lekarz i genetyk, zmarł 14 lat temu. Jego badania były kluczowe dla określenia statusu prawnego ludzkich embrionów. Lejeune nie miał wątpliwości, że życie ludzkie zaczyna się w momencie poczęcia, stąd aborcja, na jakimkolwiek etapie rozwoju życia w łonie matki, nie może być dopuszczalna. Decyzją Jana Pawła II profesor został mianowany pierwszym przewodniczącym Papieskiej Akademii „Pro Vita”.

W czasie uroczystości kard. Nenio Antonelli, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Rodziny, przywołał słowa Matki Teresy z Kalkuty, która powtarzała, że dzieci zabite podczas aborcji należą do najuboższych z ubogich. Kard. Antonelli zwrócił uwagę, że przemoc wobec nienarodzonych na całym świecie osiągnęła już przerażające rozmiary. Wyróżnienie prof. Lejeune nagrodą „Pro Vita” w rocznicę uchwalenia PDPCz jest wyraźnym sygnałem, że prawa człowieka obejmują życie w każdym stadium rozwoju.

Dostępna jest część treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.