Ingres we Lwowie

Fakty i opinie - ag/KAI i RV

|

GN 48/2008

publikacja 03.12.2008 14:38

Lwów. 22 listopada odbył się ingres arcybiskupa Mieczysława Mokrzyckiego do archikatedry pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.

Ingres we Lwowie Kard. Marian Jaworski (z lewej), dotychczasowy metropolita lwowski, w czasie uroczystego ingresu swego następcy, abp. Mieczysława Mokrzyckiego fot. PAP/Darek Delmanowicz

W homilii nowy metropolita lwowski obrządku łacińskiego podkreślił, że w swojej służbie zamierza kierować się przede wszystkim pokorą. Dotychczasowy metropolita, kard. Marian Jaworski, wezwał wiernych, by wsparli abp. Mokrzyckiego w jego posłudze. „Bardzo proszę was o to, żebyście się modlili za nowego metropolitę Mieczysława. Urząd biskupa to nie jest tylko chwała, to jest wielkie zmaganie i służba Kościołowi. Wspierajcie go” – apelował kard. Jaworski.

Abp Mokrzycki urodził się 29 marca 1961 r. w Majdanie Łukawieckim na terenach administracji apostolskiej archidiecezji lwowskiej z siedzibą w Lubaczowie. W 1987 r. przyjął w Lubaczowie święcenia kapłańskie z rąk ówczesnego administratora apostolskiego bp. Mariana Jaworskiego. Cztery lata później, po odtworzeniu organizacji kościelnej na Ukrainie, został inkardynowany do archidiecezji lwowskiej, po czym wyjechał na studia do Rzymu.

Przez 9 lat, od 1996 r., był sekretarzem Jana Pawła II, a później przez ponad 2 lata sekretarzem Benedykta XVI. W 2007 r. papież osobiście udzielił mu sakry biskupiej i mianował go arcybiskupem koadiutorem archidiecezji lwowskiej. Został następcą na stanowisku metropolity lwowskiego kard. Mariana Jaworskiego, który już w 2001 r. osiągnął wiek emerytalny. 21 października br. Benedykt XVI mianował abp. Mokrzyckiego metropolitą lwowskim obrządku łacińskiego.

Nowy metropolita lwowski w swych pierwszych publicznych wypowiedziach akcentował, że będzie pracował na rzecz utrwalenia religijnego dziedzictwa metropolii, budowania warunków dla rozwoju miejscowego Kościoła oraz pojednania i pokoju między Polakami i Ukraińcami. Podkreślał także swój szacunek dla miejscowego Kościoła obrządku wschodniego, a także ukraińskich prawosławnych tradycji.

Dostępna jest część treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.