Coraz gorsza jakość paliw na stacjach benzynowych

Fakty i opinie - oprac. TR

|

GN 43/2008

publikacja 27.10.2008 14:39

Polska. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) od stycznia do września przebadał prawie 1400 stacji benzynowych w całym kraju. Wyniki były tak złe, że zaskoczyły kontrolerów.

Coraz gorsza jakość paliw na stacjach benzynowych Nie zawsze możemy być pewni, że na stacji benzynowej tankujemy dobre paliwo fot. HENRYK PRZONDZIONO

W województwie świętokrzyskim prawie 20 proc. ze skontrolowanych stacji sprzedawało paliwa niespełniające obowiązujących norm. W województwie mazowieckim odsetek nieprawidłowości wynosił ponad 14 proc., w Wielkopolsce prawie 13 proc., a na Podlasiu 11,4 proc. W pozostałych województwach ilość stacji, na których paliwa nie spełniały obowiązujących norm, wynosiła mniej niż 10 proc. przebadanych. Średnio nieprawidłowości wykryto na 8,2 proc. przebadanych stacji paliw. W zeszłym roku dotyczyło to nieco ponad 4 proc. stacji.

Skąd tak fatalne wyniki? Specjaliści uspokajają, że nie zawsze chodzi o działanie zamierzone właścicieli stacji benzynowych. Jednym z powodów złych statystyk może być to, że najnowsza kontrola brała pod uwagę większą niż poprzednio ilość parametrów paliwa. Innym powodem zawyżania statystyk mogą być… biopaliwa. Jednym z kontrolowanych parametrów paliw jest tzw. prężność.

Ta jest nieodpowiednia, gdy w zbiorniku na stacji wymiesza się benzyny z i bez dodatku biokomponentów. Takich sytuacji nie można uniknąć, bo producenci nie mają obowiązku informować, czy dodają do swoich produktów biokomponenty, czy też nie (tak długo, jak ich ilość nie przekracza 5 proc.). W efekcie właściciel stacji nie wie, czy przyjmuje paliwo z dodatkami czy bez.

Specjaliści podkreślają, że najnowsza kontrola nie wykazała, by były jakiekolwiek problemy ze zbyt dużą ilością siarki w paliwach. W przeszłości były z tym kłopoty. To bardzo dobra wiadomość, bo zasiarczone spaliny są bardzo toksyczne, a obecność związków siarki w benzynie skraca czas eksploatacji silnika.

Dostępna jest część treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.