Program dla Rzymu

Fakty i opinie - oprac. ag

|

GN 40/2008

publikacja 06.10.2008 14:55

Rzym. Kard. Agostino Vallini, który pod koniec czerwca został powołany przez Benedykta XVI na stanowisko wikariusza generalnego diecezji rzymskiej, w wywiadzie dla tygodnika „Famiglia Cristiana” opowiedział, jak rozumie swoją posługę.

Program dla Rzymu Kard. Vallini kieruje duszpasterstwem w "papieskiej diecezjI" fot. PAP/EPA/OSSERVATORE ROMANO

Przyznał, że powrót do pracy duszpasterskiej wydawał mu się czymś obcym. „Ale gdy Ojciec Święty mnie poprosił, czułem, że muszę powiedzieć pełne tak” – dodał. Jak zaznaczył, jako wikariusz generalny nie powinien realizować własnych projektów, ale „wskazania duszpasterskie, które daje sam papież” jako biskup Rzymu. Powiedział, że w latach 2008–2009 wraz z kapłanami swej diecezji działać będzie według programu pt. „Jezus zmartwychwstał: uczyć nadziei w modlitwie, działaniu i cierpieniu”.

Dodał, że Benedykt XVI poprosił go, by realizując ten program, był zawsze blisko swoich podopiecznych, by „wspierać ich i dodawać im otuchy”. W czerwcu br. rezygnację z funkcji wikariusza generalnego Rzymu z powodu osiągnięcia limitu wieku złożył kard. Camilio Ruini, pełniący ten urząd ponad 17 lat.

68-letni kard. Vallini urodził się w Poli. Był m.in. wykładowcą prawa na Wydziale Teologicznym w Neapolu i na Lateranie. Od 2004 r. był prefektem Najwyższego Trybunału Sygnatury Apostolskiej, a na pierwszym konsystorzu za pontyfikatu Benedykta XVI w marcu 2006 r. został kardynałem.