Najstarsza świątynia?

Fakty i opinie - Szymon Babuchowski

|

GN 32/2008

publikacja 11.08.2008 10:39

Poznań. Czy poznańscy archeolodzy natrafili na ślady kaplicy księżnej Dobrawy? Wszystko wskazuje na to, że mamy do czynienia z odkryciem pierwszej na ziemiach piastowskich świątyni.

W wykopie zlokalizowanym na Ostrowie Tumskim naukowcy pod kierunkiem prof. Hanny Kóčki-Krenz z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu znaleźli fragment przewróconej ściany wraz z oknem.

Prof. Kóčka-Krenz znana jest m.in. z wcześniejszego odkrycia palatium Mieszka I i Bolesława Chrobrego na Ostrowie Tumskim. – Ściana świątyni została zbudowana w identyczny sposób jak palatium książęce, więc na pewno pochodzi z tego samego okresu – powiedziała „Gościowi” odkrywczyni. – Musiała wcześniej znajdować się w miejscu, gdzie dziś stoi prezbiterium kościoła Najświętszej Maryi Panny.

Poznańska archeolog jest przekonana, że początki polskiego chrześcijaństwa związane są z grodem poznańskim. Pewność co do tej hipotezy uzyskamy jednak dopiero po odkopaniu fundamentów kaplicy. Konieczne są więc prace archeologiczne pod zabytkowym kościołem Najświętszej Maryi Panny, na które zgodę może wydać jedynie arcybiskup poznański

Dostępna jest część treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.