Zmarł twórca teologicznego Nobla

Fakty i opinie - oprac. ma

|

GN 29/2008

publikacja 31.07.2008 06:31

Wyspy Bahama. W Nassau 8 lipca zmarł sir John Templeton. Miał 95 lat. Był brytyjskim przedsiębiorcą i filantropem.

Zmarł twórca teologicznego Nobla Sir John Templeton - jeden z najbogatszych i najhojniejszych ludzi fot. John Templeton Foundation

W 2007 roku znalazł się na liście najbogatszych i najbardziej wpływowych ludzi, opublikowanej przez „Time”. Rozgłos zyskał dzięki ufundowaniu jednej z najbardziej prestiżowych nagród na świecie, zwanej teologicznym Noblem, przyznawanej za postęp w badaniach lub odkryciach w dziedzinie rzeczywistości duchowej oraz budowanie mostów między religią a naukami.

Jej wartość pieniężna jest wyższa od Nagrody Nobla i wynosi ok. 1,6 mln dolarów. Polakom stał się bardziej znany kilka miesięcy temu, kiedy jego fundacja przyznała teologicznego Nobla polskiemu uczonemu, ks. prof. Michałowi Hellerowi.

John Templeton urodził się w 1912 roku w amerykańskim Winchester. Studiował na uniwersytetach w Yale i Oksfordzie. W 1937 roku rozpoczął karierę na Wall Street. Ogromnego majątku dorobił się, pro-wadząc firmę zarządzającą funduszami. W 1968 roku zrezygnował z amerykańskiego obywatelstwa, aby uniknąć płacenia wysokich podatków.

Przyjął obywatelstwo brytyjskie i osiadł na Bahamach. W 1987 roku za wybitne osiągnięcia królowa Elżbieta II nadała mu tytuł szlachecki. Za jedno z tych osiągnięć została uznana Fundacja Templetona, przyznająca granty dla uczonych i studentów, i wspomagająca najlepsze uniwersytety.