PiS wygrywa na Podkarpaciu

Fakty i opinie - oprac. ag

|

GN 26/2008

publikacja 07.07.2008 00:24

Krosno. Poseł Stanisław Zając (PiS) wygrał wybory uzupełniające do Senatu w okręgu krośnieńsko-przemyskim, które zostały rozpisane po śmierci senatora Andrzeja Mazurkiewicza.

PiS wygrywa na Podkarpaciu Stanisław Zając wygrał wybory uzupełniające do Senatu na Podkarpaciu fot. AGENCJA GAZETA/FRANCISZEK MAZUR

Na Zająca zagłosowały 40 993 osoby. Kandydata Platformy Obywatelskiej Macieja Lewackiego poparło 22 457 wyborców, a byłego marszałka Sejmu Marka Jurka – 10 751. O mandat senatorski ubiegało się 11 kandydatów. Frekwencja wyniosła zaledwie 12,20 proc. Stanisław Zając pochodzi z Podkarpacia, z zawodu jest prawnikiem. Był sędzią, a potem adwokatem.

W okresie stanu wojennego bronił represjonowanych przez władze PRL. Od początku lat 90. należał do Zjednoczenia Chrześcijańsko-Narodowego. W latach 2000–2002 był prezesem tej partii. Po raz pierwszy do parlamentu dostał się w 1991 r. W III kadencji był wicemarszałkiem Sejmu. W ostatnich wyborach dostał się do Sejmu z listy PiS.

Dobry wynik na Podkarpaciu osiągnął także lider Prawicy Rzeczypospolitej Marek Jurek, który w tych wyborach zajął trzecie miejsce. Jak napisał w oświadczeniu, poparcie wyborców Podkarpacia jest dla niego tym cenniejsze, że uzyskał je w konfrontacji, „w której Stanisława Zająca aktywnie poparł prezydent, dwustu parlamentarzystów i Radio Maryja”.