Benedykt XVI pojedzie na Białoruś?

Fakty i opinie - oprac. Andrzej Grajewski

|

GN 26/2008

publikacja 06.07.2008 23:33

Mińsk. Prezydent Białorusi Aleksander Łukaszenka zaprosił Benedykta XVI do złożenia wizyty w tym kraju. Poinformował o tym przebywającego z wizytą na Białorusi sekretarza stanu Stolicy Apostolskiej kard. Tarcisio Bertonego

Benedykt XVI pojedzie na Białoruś? Sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej kard. Tarcisio Bertone złożył ważną wizytę na Białorusi fot. MAREK PIEKARA

Łukaszenka stwierdził, iż do papieskiej wizyty mogłoby dojść „w terminie, jaki Papież uzna za dogodny”. W trakcie rozmowy z prezydentem kard. Bertone zwrócił uwagę, że Kościół katolicki uznaje znaczenie Białorusi jako swego rodzaju pomostu między Wschodem a Zachodem i gotów jest pomagać w rozwijaniu tych więzów. Kardynał zapewnił, że Kościół katolicki zawsze będzie się troszczył, aby Białoruś zajmowała swoje znaczące miejsce na szczeblu międzynarodowym.

Podkreślił także znaczenie dobrych stosunków ekumenicznych i dobrej współpracy istniejących w tym kraju między prawosławnymi i katolikami. Sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej przebywał na Białorusi z czterodniową wizytą oficjalną. Spotkał się z przedstawicielami lokalnego Kościoła katolickiego, także unitami, oraz przedstawicielami Kościoła prawosławnego i władz państwowych. Kardynał spotkał się także z wykładowcami i studentami Białoruskiego Uniwersytetu Państwowego.

Kard. Bertone był w stolicy Białorusi, Mińsku, przyjmowany przez najważniejszych przedstawicieli władzy, co można interpretować jako próbę przełamania izolacji Białorusi w kontaktach dyplomatycznych z Zachodem. Kardynał wyraźnie potwierdził, że Watykan gotowy jest pomóc Mińskowi w tych relacjach. Niemniej ważne były rozmowy watykańskiego wysłannika z patriarszym egzarchą Białorusi, metropolitą mińskim i słuckim Filaretem.

Białoruskie prawosławie jest częścią Patriarchatu Moskiewskiego i niewątpliwie to spotkanie było możliwe wyłącznie za zgodą kościelnych władz w Moskwie. Gdyby doszło do papieskiej wizyty na Białorusi, miałaby ona olbrzymie znaczenie dla miejscowych katolików, z których wielu jest Polakami, ale także dla całego państwa i narodu białoruskiego. Byłaby etapem umocnienia suwerenności Białorusi oraz ważnym krokiem na rzecz wizyty papieża w Moskwie.

Dostępna jest część treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.