Watykan rozmawia z Moskwą

Fakty i opinie - oprac. Andrzej Grajewski

|

GN 23/2008

publikacja 13.06.2008 13:18

Moskwa. Przewodniczący Papieskiej Rady Popierania Jedności Chrześcijan kard. Walter Kasper przebywał w końcu maja w Rosji.

Watykan rozmawia z Moskwą Patriarcha Moskwy i Wszechrusi Aleksy II wita kard. Waltera Kaspera oraz abp. Antonia Menniniego (z lewej), nuncjusza apostolskiego w Rosji fot. PAP/EPA/Sergei Chirikov

Przewodniczył m.in. uroczystości Bożego Ciała w moskiewskiej katedrze pw. Niepokalanego Poczęcia NMP. Poza stolicą odwiedził Kazań i Diwiejewo koło Niżniego Nowgorodu, gdzie znajdują się relikwie czczonego w Rosji św. Serafina Sarowskiego. Na zakończenie został przyjęty przez patriarchę moskiewskiego Aleksego II i przekazał mu przesłanie Benedykta XVI, w którym papież wyraził głęboką wdzięczność patriarsze za jego zaangażowanie w dialog z innymi chrześcijanami i wyznawcami innych religii.

W czasie rozmowy Aleksy II nawiązał do podróży kardynała do Kazania, gdzie mógł pomodlić się przed kopią kazańskiej ikony Matki Bożej, którą osobiście przekazał on Kościołowi rosyjskiemu w darze od Jana Pawła II w 2004 r. Można dodać, że przekazując ikonę do Kazania, patriarcha zdeprecjonował jednak papieski dar. Przez wieki sławna ikona znajdowała się w Soborze Kazańskim, stojącym nieopodal Placu Czerwonego w Moskwie.

Kard. Kasper wrócił z Moskwy zadowolony. „Spotkania, w których brałem udział, przebiegały w serdecznej i braterskiej atmosferze. Jeśli porównać obecną sytuację z tą, jaka była jakieś dziesięć lat temu, to zmieniła się ona w pozytywnym kierunku” – powiedział niemiecki purpurat. Natomiast wypowiadając się dla prawosławnego portalu na temat „nowej polityki wschodniej Watykanu”, sprecyzował, na czym polega podejście Benedykta XVI do dialogu z rosyjskim prawosławiem: „Zasadniczych zmian nie ma, ponieważ obecny papież utrzymuje to samo, co jego poprzednik, stanowisko w kluczowych sprawach.

Zmianie uległa metodologia, styl i sposoby kontaktów. Benedykt XVI jest teologiem i prowadzi dialog z teologicznego punktu widzenia. (…) Dlatego w relacjach ekumenicznych priorytetem dla niego są kontakty z prawosławnymi i starożytnymi Kościołami Wschodu”.

Dostępna jest część treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.