Modlitwy, koncerty, kwesty

W Polsce

|

GN 42/2007

publikacja 17.10.2007 15:03

VII Dzień Papieski. Msze św. w intencji rychłej beatyfikacji Jana Pawła II, dyskusje o jego pontyfikacie, koncerty, wystawy i biegi uliczne – tak uczczono w Polsce VII Dzień Papieski.

Modlitwy, koncerty, kwesty Obchody Dnia Papieskiego w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach PAP/Jacek Bednarczyk

120 tys. wolontariuszy w całym kraju zbierało pieniądze na stypendia, które zdolnej młodzieży z ubogich rodzin wypłaca Fundacja „Dzieło Nowego Tysiąclecia”. Obchody Dnia Papieskiego zainaugurowała 13 października sesja naukowa na Uniwersytecie Warszawskim. Jej temat brzmiał tak, jak hasło tegorocznych obchodów: „Jan Paweł II – obrońca godności człowieka”. Główny gość, ks. prałat Pietro Parolin, były podsekretarz ds. Stosunków Stolicy Apostolskiej z Państwami, mówił o przełomowym znaczeniu Jana Pawła II dla rozumienia papieskiej dyplomacji jako narzędzia obrony praw i godności człowieka.

Podczas uroczystych Mszy św. w Dniu Papieskim biskupi apelowali o ofiarność na rzecz stypendystów powołanej przez Episkopat Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”. Obecnie Fundacja wspiera już 1800 uczniów i studentów pochodzących z uboższych rodzin. Dzięki pieniądzom zebranym podczas tegorocznej kwesty około 200 kolejnych młodych ludzi zostanie objętych opieką Fundacji. Na Jasnej Górze, w miejscu, w którym Jan Paweł II wielokrotnie zawierzał świat, Polskę i siebie Maryi, przez cały dzień pielgrzymi modlili się o rychłą beatyfikację Papieża Polaka. Wieczorem w bazylice jasnogórskiej odbył się koncert pamięci Jana Pawła II, podczas którego zaprezentowano jasnogórską muzykę dawną.

Dzień Papieski koncertem uczciła też stolica. Modlitwy-pieśni zakorzenione w Ewangelii, których wspólnym motywem była obrona godności człowieka, śpiewali najpopularniejsi polscy artyści. Ponieważ autorami wykonanych pieśni były osoby poszukujące i nie zawsze żyjące blisko Kościoła, dlatego określono je „modlitwą wątpiących”. Dzień Papieski jest obchodzony od 2001 roku w niedzielę poprzedzającą rocznicę wyboru Karola Wojtyły na papieża (16 października).

Dostępna jest część treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.