Błogosławiony Papczyński

W Polsce

|

GN 38/2007

publikacja 24.09.2007 10:06

Kard. Tarcisio Bertone w imieniu Papieża ogłosił błogosławionym założyciela zgromadzenia księży marianów o. Stanisława Papczyńskiego. Będzie on patronem dzieci nienarodzonych i kobiet mających problemy z donoszeniem ciąży. W liturgii będzie wspominany 18 maja.

Błogosławiony Papczyński W licheńskim sanktuarium, gdzie posługują marianie, ich założyciel o. Stanisław Papczyński został ogłoszony błogosławionym. Roman Krajewski

Uroczystość beatyfikacji odbyła się 16 września w sanktuarium maryjnym w Licheniu. Mszę św. pod przewodnictwem sekretarza stanu Stolicy Apostolskiej koncelebrowało 120 kardynałów, arcybiskupów, biskupów i księży z kraju i zagranicy. „Naszą władzą apostolską zezwalamy, aby odtąd Czcigodnemu Słudze Bożemu Stanisławowi Papczyńskiemu, który poświęcił się modlitwie za zmarłych i nauczaniu ludu chrześcijańskiego, przysługiwał tytuł błogosławionego” – odczytał kard. Bertone po łacinie uroczystą formułę beatyfikacyjną, podpisaną przez Benedykta XVI.

Ogłoszenie o. Papczyńskiego błogosławionym wierni przyjęli brawami. Na frontonie bazyliki odsłonięto portret beatyfikacyjny założyciela marianów. W uroczystej procesji, złożonej z kilkunastu osób reprezentujących kraje, w których pracują marianie, przyniesiono do ołtarza relikwie nowego polskiego błogosławionego. Szedł w niej także razem z rodzicami sześcioletni chłopiec, którego uzdrowienie w łonie matki uznano za cud dokonany za wstawiennictwem o. Papczyńskiego.

Pod koniec Mszy wiernym odtworzono na zamontowanych przed bazyliką telebimach południowe przemówienia Benedykta XVI, który pozdrawiając z Rzymu uczestników uroczystości w Licheniu, powiedział po polsku, że o. Papczyński „był gorącym czcicielem Niepokalanej Matki Boga, wielkim kaznodzieją i ojcem ubogich”. Kard. Bertone poświęcił trzy kamienie węgielne: pod budowę domu zakonnego marianów w Górze Kalwarii koło Warszawy, gdzie znajduje się grób Błogosławionego, oraz pod hospicjum błogosławionego Stanisława Papczyńskiego w Licheniu i pod przyszły klasztor sióstr anuncjatek w pobliskim Grąblinie.

– Na tę chwilę zgromadzenie marianów oraz czciciele Błogosławionego czekali prawie 300 lat – powiedział po uroczystości przełożony generalny zakonu, ks. Jan Mikołaj Rokosz. – Dzisiaj zostały wysłuchane modlitwy tych, którzy zawsze wierzyli, że on jest święty i że przykład jego życia winien być ukazany jako wzór do naśladowania dla wszystkich chrześcijan – dodał.

Dostępna jest część treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.