Żegluj bezpiecznie!

Maciej Rajfur

|

GN 25/2022

publikacja 23.06.2022 00:00

Zbliżają się wakacje, a więc czas, który bardzo chętnie spędzamy nad wodą. O czym warto pamiętać, aby urlop był nie tylko przyjemny, ale także bezpieczny?

Takie znaki E.2 żeglarze mogą napotkać na wielu szlakach. Ten informuje, że nad drogą wodną przechodzą napowietrzne linie energetyczne. Liczba w prawym dolnym rogu oznacza wysokość linii napowietrznej nad poziomem najwyższej wody żeglownej. Takie znaki E.2 żeglarze mogą napotkać na wielu szlakach. Ten informuje, że nad drogą wodną przechodzą napowietrzne linie energetyczne. Liczba w prawym dolnym rogu oznacza wysokość linii napowietrznej nad poziomem najwyższej wody żeglownej.
archiwum pge

W naszym kraju sporty wodne stają się coraz popularniejsze i coraz bardziej dostępne. Szczególnie w ostatnich latach zyskuje na znaczeniu żeglarstwo. To wymagający sport. O ile w przypadku popularnych prostych sprzętów, jak małe łódki wiosłowe, rowery wodne czy kajaki, nauka ich obsługi nie sprawi nam problemu, o tyle w przypadku rejsu jachtem potrzebujemy obecności osoby o odpowiednich uprawnieniach. Nauka pływania jachtem zajmuje co najmniej dwa tygodnie i obejmuje nie tylko przygotowanie pod kątem obsługi żaglówki; zawiera także szkolenie z zasad pierwszeństwa na wodzie, podstaw meteorologii czy ratownictwa.

Kiedy i jak pływać?

Przebywając na środku jeziora, jesteśmy zdani na siebie. Warunki atmosferyczne mogą zmieniać się bardzo szybko, a tylko ciągła obserwacja horyzontu pozwala przewidzieć pogorszenie się pogody i nadejście niebezpiecznych porywów wiatru.

Zawsze należy zabrać ze sobą dobrze dopasowane kamizelki asekuracyjne, a jeśli płyniemy kajakiem czy rowerem wodnym, należy je mieć na sobie. Kiedy znajdziemy się w wodzie, źle dopasowana kamizelka może nawet pogarszać sytuację. W miarę naszych możliwości przed wypłynięciem oceńmy również stan techniczny naszego sprzętu. Nigdy nie pływajmy po spożyciu alkoholu, na czczo lub bezpośrednio po posiłku. To może osłabić nasz organizm.

Jeżeli planujemy dłuższy rejs, warto zapoznać się z akwenem, po którym będziemy pływać. Przyda się dobra mapa, na której zaznaczone są ważniejsze punkty orientacyjne, a także pułapki, które mogą na nas czekać w wodzie. Należą do nich podwodne mielizny lub skały, a także przechodzące nad szlakami wodnymi linie energetyczne.

Zielona energia i sport

Naprzeciw potrzebom żeglarzy wychodzi Grupa PGE, która od lat podejmuje działania służące bezpieczeństwu w miejscach, w których szlaki żeglowne krzyżują się z siecią elektroenergetyczną. W tym celu wszystkie takie punkty są specjalnie oznaczone zgodnie z wymogami przepisów prawa. PGE realizuje także szereg działań, aby dodatkowo zwiększyć widoczność tych miejsc. Są to m.in. zakup nowych znaków wodnych pokrytych folią odblaskową oraz wymiana znaków ostrzegających o występowaniu linii napowietrznej, tak aby były łatwo zauważalne. Ważnym zadaniem jest zawieszanie kul ostrzegawczych na przewodach linii energetycznych nad kanałami. Przewody mają być bardziej widoczne zarówno dla żeglarzy, jak i ptaków.

Dodatkowo każdego roku PGE dokonuje sprawdzenia szlaków wodnych na swoim obszarze dystrybucyjnym i naprawia oraz uzupełnia uszkodzone oznakowania przed otwarciem sezonu żeglugowego.

Strategia biznesowa PGE zakłada rozwijanie odnawialnych źródeł energii. Wykorzystując wiatr i wodę, można produkować zieloną energię. Dlatego firma wspiera sporty, które tak samo wykorzystują energię wiatru i wody. Jako największy sponsor żeglarstwa w Polsce oraz sponsor polskiej żeglarskiej kadry narodowej PGE stawia na rozwój tej dyscypliny wśród wszystkich Polaków, jednocześnie promując bezpieczne zachowania.

Mapa bezpieczeństwa

Sezon żeglarski nabiera rozpędu. – Cieszy mnie fakt, że sport ten staje się w naszym kraju coraz popularniejszy. Zwiększa się liczba rejestrowanych jachtów, na żeglarskich szlakach pojawia się coraz więcej żeglarzy, gołym okiem widać również inwestycje w żeglarską infrastrukturę, zarówno tę brzegową, jak i wodną. Wszystko to sprawia, że coraz mocniej trzeba też podkreślać tematy związane z bezpieczeństwem żeglugi – mówi Tomasz Chamera, prezes Polskiego Związku Żeglarskiego. – Społeczność żeglarska we współpracy z rządem, samorządami i organizacjami branżowymi podejmuje szereg działań wpływających na budowę żeglarskiej infrastruktury, modernizację żeglarskich szlaków, właściwego ich oznakowania.

Nawiązana w tym roku współpraca PGE z Polskim Związkiem Żeglarskim ma na celu upowszechnianie żeglarstwa. W ramach współpracy oba podmioty chcą uwrażliwić na bezpieczne zasady poruszania się na śródlądowych szlakach żeglownych.

– Wspólnie z Polskim Związkiem Żeglarskim stworzyliśmy mapę z zaznaczonymi miejscami skrzyżowań napowietrznych linii energetycznych ze szlakami wodnymi na Kanale Augustowskim i w Krainie Wielkich Jezior Mazurskich, znajdujących się na obszarze dystrybucyjnym PGE. W ten sposób chcemy zadbać o bezpieczeństwo załóg jachtów w czasie żeglugi i minimalizować ryzyko zahaczenia masztem jachtowym o linię energetyczną – mówi Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej.

Uaktualniaj dane

Mapy te są dostępne na stronach internetowych PGE i PZŻ oraz na najbardziej znanych portalach żeglarskich. Będą również kolportowane w marinach na Mazurach i Suwalszczyźnie. Zaplanowane są także dalsze prace nad rozwojem wirtualnej mapy. Uaktualnianie takich danych jest szczególnie ważne, ponieważ z roku na rok zmieniają się warunki panujące na szlakach żeglownych, na przykład zmienia się poziom lustra wody.

Nie tylko żeglarze korzystają z uroków wakacji nad wodą. O swoje bezpieczeństwo nad wodą zadbajmy także my sami. Tak naprawdę wystarczy kierować się zdrowym rozsądkiem i wskazaniami kompetentnych osób, aby uniknąć niepotrzebnego ryzyka. Sugerujmy się regulaminami, które są tworzone właśnie po to, aby nad wodą zdarzało się jak najmniej wypadków.•

Dostępna jest część treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.