Harcerskie przyrzeczenie

W Polsce

|

GN 32/2007

publikacja 08.08.2007 10:55

Jasna Góra. 1 sierpnia, w 100. rocznicę pierwszego obozu skautowego, harcerze ze Związku Harcerstwa Polskiego odnowili swoje przyrzeczenia.

Harcerskie przyrzeczenie Odnowienie przyrzeczeń harcerskich przed jasnogórską Ikoną w setną rocznicę powstania skautingu. BIURO PRASOWE JASNEJ GORY/MAREK KęPIńSKI

Uroczystość odbyła się w miejscu szczególnym – przed ikoną Matki Boskiej Częstochowskiej na Jasnej Górze. Rozpoczęto zapaleniem świecy symbolizującej ognisko i odśpiewaniem harcerskiej piosenki „Płonie ognisko i szumią knieje”. Rotę Harcerskiego Przyrzeczenia odczytał hm. Andrzej Lichota. Druhny i druhowie uczestniczyli w czuwaniu przed Cudownym Obrazem oraz Mszy św., której przewodniczył metropolita częstochowski abp Stanisław Nowak. – Odnowienie przyrzeczeń w łączności ze wszystkimi skautami na świecie ma ogromne znaczenie, a wypowiedzenie ich przed Królową Polski jest wielkim zobowiązaniem. Matce Bożej polecamy całe harcerstwo, byśmy pozostali wierni naszym ślubom, które mówią o służbie Bogu i ludziom – powiedział ks. Jan Ujma, naczelny kapelan ZHP. Przypomniał, że harcerze od początku istnienia skautingu w Polsce przybywali na Jasną Górę i tu składali swoje śluby i wota. Zapowiedział, że kolejny dar – pamiątkowa tablica ze złotymi literami w stulecie skautingu – zawiśnie w kaplicy Matki Bożej już w sierpniu.
O historii oraz współczesnym obliczu skautingu na świecie i w Polsce piszemy szerzej na str. 16–19.

Dostępna jest część treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.