Krok w dobrym kierunku

W Polsce

|

GN 28/2007

publikacja 16.07.2007 14:28

Oczywiście katolików obowiązuje przede wszystkim przykazanie kościelne, które mówi, że „w niedzielę i święta nakazane należy uczestniczyć we Mszy świętej i powstrzymać się od prac niekoniecznych”.

ks. Tomasz Jaklewicz ks. Tomasz Jaklewicz

Zakupy nie należą z pewnością do prac koniecznych, poza sytuacjami wyjątkowymi. Sprawa zakazu handlu w niedziele i święta nie jest jednak tylko kwestią religijną. To także kwestia prawa człowieka do wypoczynku, które jest gwarantowane przez Konstytucję RP.

To jasne, że pewne zawody wymagają pracy także w święta. Chodzi jednak o sytuację konieczności lub publicznej użyteczności. Nawet szpitale pełnią w dni wolne tylko dyżury, czyli wykonują czynności konieczne dla ratowania życia. Otwieranie wszystkich sklepów w każdą niedzielę i święta nie jest w żadnym wypadku taką koniecznością.

Owszem, dla klientów jest to z pewnością wygodne, a właścicielom zapewnia wyższy zysk. To jednak nie jest wystarczający powód, by pozbawiać pracowników handlu prawa do świętowania i wypoczynku, co praktycznie ma miejsce w Polsce.

Dostępna jest część treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.