Geny goryczy

GN 03/2009

publikacja 20.01.2009 15:20

Uczeni z University of Pennsylvania w USA zbadali, a tygodnik „New Scientist” opisał: Afrykańczycy mają lepszy smak niż większość mieszkańców Ziemi.

Geny goryczy fot. STOCKXPERT

Tak jest przynajmniej, jeżeli chodzi o odczuwanie gorzkich smaków. Za wszystko – zdaniem badaczy – odpowiedzialne są geny. Tak jak Europejczycy czy Azjaci mają tylko dwie odmiany genu TAS2R38, który odpowiedzialny jest za odczuwanie goryczy, tak mieszkańcy Czarnego Lądu odmian tego genu mają kilka. Przy czym uczeni twierdzą, że czym większa jest różnorodność tego genu, tym bardziej na smak jest wyczulony język.

Badacze z University of Pennsylvania grupie ochotników (w której sporo było Kameruńczyków i Kenijczyków) podawali roztwory gorzkich substancji. Za każdym razem notowali reakcję badanego. Po co komu wyczulony na gorzkie smaki język?

Wrażenie gorzkiego smaku wywołuje u nas m.in. fenylotiomocznik. Inne gorzkie substancje znajdują się w wielu warzywach, a także niedojrzałych owocach. I może właśnie o to chodzi? Ci, którzy lepiej potrafią wyczuwać gorzkie smaki, lepiej radzą sobie także z rozpoznaniem, które owoce są już zdatne do spożycia. Taka umiejętność z kolei daje pewną przewagę w zdobywaniu jedzenia.

Dostępna jest część treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.