Końska kuracja dla serca

Piotr Legutko

|

GN 05/2005

publikacja 02.02.2005 07:09

Krakowscy kardiochirurdzy jako pierwsi w świecie wszczepili zupełnie nową, biologiczną zastawkę serca.To kontynuacja projektu badawczego, realizowanego przez kilkanaście wiodących klinik z całego świata.

Końska kuracja dla serca O przebiegu operacji opowiadał prof. Jerzy Sadowski.

W przypadku uszkodzenia konieczna jest wymiana zastawki, ponieważ krew wraca do serca, a to grozi bardzo poważnymi komplikacjami, a nawet śmiercią – wyjaśnia prof. Jerzy Sadowski, kierownik Kliniki Chirurgii Serca, Naczyń i Transplantologii Collegium Medicum Uniwersytetu Jagie-llońskiego. Kierował on pionierskim zabiegiem przeprowadzonym w połowie styczniaw Szpitalu im. Jana Pawła II.

– Kilka razy miałem omdlenia i lekarze powiedzieli: zastawka albo śmierć. Na razie ta nowa pracuje bez zarzutu i jestem zadowolony, że się na nią zdecydowałem – mówił dziennikarzom pan Edward ze Starachowic, jeden z trojga pacjentów uczestniczących w historycznym zabiegu. Dla takich ludzi jak pan Edward medycyna nie miała dotąd dobrych wiadomości.

W pewnym wieku, gdy serce jest już zbyt słabe, wszczepienie zastawki, obojętnie, biologicznej czy mechanicznej, wiąże się ze zbyt dużym ryzykiem. Po prostu serce nie przetrzyma zabiegu. Dotąd trwał on około półtorej godziny, a przez ten czas serce pozbawione było ukrwienia. Jak łatwo się domyślić, właśnie z tego powodu zwłaszcza starsi pacjenci nie mieli szansy na zabieg.

Bez przyszywania
Nowa zastawka o nazwie 3F Therapeutics została wykonana z końskiego worka osierdziowego przez amerykański zespół, którym kierują James Cox i Tino Quijano. Wyjątkowość „końskiej zastawki” sprowadza się do tego, że… nie trzeba jej przyszywać. Nietypowy materiał, z jakiego jest wykonana, rozpręża się bowiem pod wpływem temperatury ciała. Zastawka, na specjalnym rusztowaniu, sama się klinuje, a potem naturalnie przyrasta do ujścia aorty.

Wszczepienie zastawki zajmuje kilkadziesiąt sekund, zamiast kilkudziesięciu minut, zaś cały zabieg skraca się z około półtorej godziny do 10 minut. I to jest prawdziwa medyczna rewolucja!
Krakowska klinika, działająca przy Szpitalu im. Jana Pawła II, jest najprężniejszym ośrodkiem kardiochirurgicznym w Polsce i jednym z najlepszych na świecie. Rocznie przeprowadza ponad 2,5 tysiąca zabiegów na otwartym sercu, wszczepia ok. 650 zastawek serca – zarówno sztucznych, jak i biologicznych.

Zdrowi i sławni
Różnica między zastawkami sztucznymi i biologicznymi jest zasadnicza. Nie wszyscy pacjenci mogą skorzystać z mechanicznej i na odwrót. Biologiczna ma krótszą żywotność, nie jest zalecana ludziom młodym, trzeba ją wymieniać co kilkanaście lat, ale za to nie wydaje dźwięków, które mogą zakłócać sen, a używający jej pacjenci nie muszą zażywać leków przeciwkrzepliwych. Istotne jest także to, że zastawka biologiczna nie przeszkadza w wykonywaniu niektórych zawodów i zalecana jest na przykład muzykom.

Nowe zastawki – oprócz 77-letniego pana Edwarda – wszczepiono także 72-letniej mieszkance Małopolski oraz 69-letniej pacjentce z województwa świętokrzyskiego. Wszyscy czują się znakomicie i dzielnie stawiali czoła prawdziwej inwazji dziennikarzy na krakowską klinikę. Żartują, że jednocześnie odzyskali zdrowie i zdobyli światową sławę.

Kiedy z „końskiej kuracji” serca skorzystają kolejni pacjenci? – Jeśli nowe zastawki się sprawdzą, to może już w przyszłym roku będziemy mogli z nich swobodnie korzystać, zwłaszcza że nie powinny być droższe od tradycyjnych – zapowiada prof. Jerzy Sadowski.