„Odszedłeś, ty, drogi Mundku…”

Milena Kindziuk

|

GN 8/2022

publikacja 24.02.2022 00:00

„Doktor Wojtyła był nieprzeciętnym, wartościowym człowiekiem, który miał wszelkie dane dla znakomitego lekarza, od którego ludzkość mogła się wiele, bardzo wiele spodziewać” – donosiła prasa w 1932 roku.

W 1931 roku Edmund Wojtyła (pierwszy z prawej), po ukończeniu studiów medycznych na Uniwersytecie Jagiellońskim, rozpoczął pracę w zawodzie lekarza. W 1931 roku Edmund Wojtyła (pierwszy z prawej), po ukończeniu studiów medycznych na Uniwersytecie Jagiellońskim, rozpoczął pracę w zawodzie lekarza.
dom muzeum jana pawła Ii w wadowicach

Właściwie to nie zostało po nim prawie nic. Dlatego tak ważne jest każde zdjęcie, list czy dokument. Przedmiot codziennego użytku. Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II w Wadowicach szuka właśnie pamiątek po starszym bracie papieża. Mogłyby trafić między innymi na okolicznościową wystawę upamiętniającą 90. rocznicę jego śmierci. W Wadowicach bowiem już wkrótce rozpoczną się jej obchody. – Pragniemy, by Dom Jana Pawła II upamiętniał wszystkich członków świętej rodziny z Wadowic. Brat Ojca Świętego to wspaniała postać, o której winniśmy, zwłaszcza w tym roku, opowiadać obecnym i przyszłym pokoleniom – podkreśla Dominika Jamrozy, zastępca dyrektora ds. programowych w Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II w Wadowicach. I dodaje: – Mądry, prawy, wykształcony, oddany lekarz, samarytanin, do końca wierny przysiędze Hipokratesa, umiera za wcześnie. Przykład jego świętego życia predestynuje Edmunda do uznania go za patrona lekarzy, którzy zwłaszcza dziś potrzebują takich wspaniałych wzorców.

Przeczytaj więcej o Edmundzie Wojtyle

Dostępne jest 12% treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.