Iglaki nie tylko na święta

Anna Leszczyńska-Rożek

|

GN 51/2021

publikacja 23.12.2021 00:00

Jodła, świerk i sosna pojawiają się w naszych domach przed świętami Bożego Narodzenia, ale z ich dobroczynnych właściwości możemy korzystać cały rok.

Iglaki nie tylko na święta HENRYK PRZONDZIONO /foto gość

Wwielu domach gałązki iglaków są nieodłącznym elementem dekoracji. Pojawiają się na stołach w postaci stroików świątecznych czy w wazonach, a także przed domami, udekorowane kolorowymi lampkami. W niektórych rejonach Polski wciąż można spotkać podwieszane i strojone zwisającymi ozdobami podłaźniczki. Do ich przygotowania wykorzystuje się, podobnie jak w stroikach, gałęzie iglaków. Żywiczny zapach drzew iglastych kojarzy się z lasem. Olejki eteryczne i zawarte w igliwiu, żywicy, szyszkach i młodych pędach związki mają działanie prozdrowotne. Jak z nich korzystać?

Jodła

Jest drzewem lubiącym niższe partie pasm górskich. W Polsce spotkać ją można przede wszystkim na Pogórzu Karpackim, w Beskidzie Sądeckim i Niskim oraz na Roztoczu. Lubi miejsca, gdzie nie grozi jej zbyt duży przymrozek ani susza. Można ją spotkać w lasach mieszanych, ale w dogodnym środowisku występują też gęste zagajniki zwane jedlinami. Co ciekawe, igliwie jodły rozkłada się szybko i nie zakwasza gleby, tak jak to bywa w przypadku sosen czy świerków. Jej drewno jest dość miękkie, dlatego wykorzystuje się je do wyrobu drobnych elementów w przemyśle stolarskim czy papierniczym. Odpowiednio suszone służy też do wyrobu pudeł rezonansowych instrumentów.

Dostępne jest 26% treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.