Moc rozgrzewających herbat

Anna Leszczyńska-Rożek

|

GN 49/2021

publikacja 09.12.2021 00:00

Późna jesień i zima to czas delektowania się ciepłymi herbatami. Jakich dodatków użyć, aby wzmocnić i rozgrzać nasz organizm?

Moc rozgrzewających herbat istockphoto

Sposobów jest wiele. Napar z zielonej lub czarnej herbaty z dodatkiem przypraw, naturalnych soków, miodu, owoców czy ziół może sprawić, że wyziębiony organizm poczuje ciepło. Jedne składniki mają działanie rozgrzewające, inne przeciwzapalne. Wspierają w chorobach spowodowanych infekcjami, działają napotnie i pomagają w zbijaniu gorączki. Niektóre przepisy pochodzą z odległych krajów, inne znały i stosowały nasze prababki. Do przyrządzania jesiennych i zimowych herbat można wykorzystać dodatki uzbierane latem i jesienią na łąkach i w ogrodach (maliny, kwiaty lipy i białego bzu, pędy sosny, rozmaryn, jabłka), a także łatwo dostępne o tej porze roku cytrusy (cytryny i pomarańcze), imbir, kurkumę i aromatyczne przyprawy, takie jak goździki, cynamon, pieprz, anyż czy kardamon. Warto wypróbować kilka receptur, aby cieszyć się smakiem i aromatem herbaty, kiedy za oknem spadają temperatury i robi się nieprzyjemnie.•

Na gorączkę i przeziębienie

Z rosnących u nas bardzo popularnych, najczęściej traktowanych jak chwasty, roślin można przygotować mieszankę suszu, która będzie pomocna w trakcie przeziębień i męczącej gorączki. Chodzi o kwiat czarnego bzu i lipy. Pierwszy ma silne działanie napotne, wykrztuśne, odkażające, przeciwgorączkowe, rozgrzewające i uspokajające. Napary z kwiatów czarnego bzu zalecane są przy grypach, przeziębieniach, kaszlu, stanach zapalnych gardła, nieżycie zatok, układu oddechowego i zapaleniu migdałków. Natomiast napar z kwiatów lipy wspomaga pocenie się podczas gorączki w przeziębieniach i grypie. Ma działanie przeciwkaszlowe i łagodzące podrażnienia błony śluzowej gardła i przewodu pokarmowego. Zaparzone ziele z dodatkiem naturalnego soku z malin lub miodu wzmaga działanie przeciwgorączkowe. Dr H. Różański zaleca też podawanie naparu mlecznego na kwiatach lipy (zaparzanych gorącym mlekiem) z miodem lipowym lub lawendowym przed snem. Tak przygotowany napój (można go podawać również dzieciom) ma działanie uspokajające i ułatwiające zasypianie.

Dostępne jest 31% treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.