Z tęsknoty za Bogiem

ks. Rafał Skitek

|

GN 49/2021

publikacja 09.12.2021 00:00

Wyjątkowy Koncert Światła zabrzmiał w kościele Matki Boskiej Częstochowskiej w Katowicach-Podlesiu. Oryginalne aranżacje pieśni adwentowych w wykonaniu utalentowanych muzyków stały się głęboką adwentową medytacją sensu życia i oczekiwania na Chrystusa. Partnerem wydarzenia była firma Tauron SA.

Koncert, który odbył się w II niedzielę Adwentu w kościele Matki Boskiej Częstochowskiej w Katowicach-Podlesiu, został zorganizowany przez Radio eM oraz Instytut Gość Media. Koncert, który odbył się w II niedzielę Adwentu w kościele Matki Boskiej Częstochowskiej w Katowicach-Podlesiu, został zorganizowany przez Radio eM oraz Instytut Gość Media.
Roman Koszowski /Foto Gość

Pomysł Koncertu Światła zrodził się przed dwoma laty w domu muzyków Dominiki i Rafała Kierpców. – W obliczu jarmarków świątecznych i koncertów adwentowych tak mocno okraszonych kolędami postanowiliśmy powrócić do głębokiej duchowej tradycji Adwentu – mówi Dominika Kierpiec-Kontny.

Wchodzenie na szczyt

– Wiemy, jak ważny w naszym życiu jest element oczekiwania. Kojarzy mi się on z himalaistami, którzy powtarzają często, że najtrudniejszy jest zawsze ostatni etap podejścia na sam szczyt. Z Adwentem jest podobnie. Bo to bardzo krótki okres w liturgii. Takie podejście na szczyt. Tyle że my coraz częściej nie umiemy już wytrzymać, trudno nam czekać, chcielibyśmy już świętować. W ten sposób wypaczamy ideę oczekiwania i samego Adwentu – twierdzi wokalistka i wiolonczelistka zespołu SĄSTĄD. – A przecież dla nas, chrześcijan, oczekiwanie na przyjście Chrystusa jest sensem życia. Adwent ma nam o tym przypomnieć w tak bardzo skomercjalizowanym świecie, gdzie wszystko jest „instant”, zalewane wrzątkiem, na wyciągnięcie ręki, od razu. Kwestia czekania i związanej z tym pozytywnej ekscytacji buduje naszą duchowość i tęsknotę za Bogiem – podkreśla pochodząca z Żor artystka, znana również jako Śląska Bajarka.

Głównym wizjonerem Koncertu Światła jest jej mąż – Rafał Kierpiec. To on, wsłuchując się w tradycyjne melodie adwentowe, postanowił tchnąć w nie nowego ducha, dać nową odsłonę, opowiedzieć o potrzebie czekania innym językiem. – Kiedy wielu przekreśla nowoczesne brzmienia elektroniczne, my zdecydowaliśmy się po nie sięgnąć – mówi muzyk. Faktycznie, dzięki temu pieśni adwentowe otrzymały niejako nową przestrzeń, odmienny klimat muzyczny, nieznaną wcześniej perspektywę.

Dostępne jest 27% treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.