Fundusze na walkę z Kościołem

Bogumił Łoziński

|

GN 48/2021

publikacja 02.12.2021 00:00

Środki z zagranicznych funduszy przeznaczone na ochronę praw człowieka i równe traktowanie w Polsce trafiły do organizacji walczących z religią i chrześcijańskim systemem wartości.

Fundusze na walkę z Kościołem ARKADIUSZ ZIOLEK /east news

Trzy europejskie kraje niebędące członkami Unii Europejskiej – Norwegia, Islandia i Lichtenstein – stworzyły dwa specjalne fundusze, których celem jest zmniejszanie różnic ekonomicznych i społecznych oraz wzmacnianie stosunków dwustronnych pomiędzy darczyńcami a nowymi państwami UE, w tym Polski. Środki z Norweskiego Mechanizmu Finansowego (fundusz norweski) i Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego (fundusz EOG) są pomocą bezzwrotną, jednak nie bezinteresowną. W zamian te trzy kraje korzystają z dostępu do rynku wewnętrznego UE. Polska jest największym beneficjentem tych funduszy, w obecnej edycji na lata 2014–2021 przyznano nam 809 mln euro. Realizacja projektu i współpraca z państwami darczyńcami w sferze ekonomicznej układa się dobrze. Aktualnie realizowanych jest 11 programów, w ramach których środki rozdzielają ministerstwa lub instytucje państwowe. Kontrowersje dotyczą programów społecznych przeznaczonych dla organizacji pozarządowych na takie cele jak budowa społeczeństwa obywatelskiego, równość, prawa mniejszości, walka z dyskryminacją. W tym roku jest to jeden program – Aktywni Obywatele, który składa się z części krajowej i regionalnej, a przeznaczonych jest na niego odpowiednio 30 i 23 mln euro (247 mln zł) z ogólnej puli 809 mln euro.

Już w poprzednich edycjach programów społecznych pojawiły się poważne kontrowersje dotyczące rozdziału środków. W latach 2013–2017 duża część funduszy przeznaczonych na program Obywatele dla Demokracji została rozdysponowana wśród podmiotów o liberalno-lewicowym charakterze. Z ogólnej kwoty 130 mln zł prawie 11,5 miliona trafiło do organizacji promujących zachowania homoseksualne, genderową koncepcję płci kulturowej, aborcję czy walkę z Kościołem i wartościami chrześcijańskimi. W aktualnej edycji (2017–2021) sytuacja się powtarza. Płynie do nas strumień pieniędzy, które oficjalnie są przeznaczone na „wzmocnienie społeczeństwa obywatelskiego” czy „upodmiotowienie grup zagrożonych wykluczeniem”, choć w rzeczywistości służą one realizacji lewicowej rewolucji obyczajowej.

Dostępne jest 23% treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.