Dlaczego lubimy ostre przyprawy?

dr Mariusz Gogól

|

GN 47/2021

publikacja 25.11.2021 00:00

Ostra papryka to składnik wielu dań w różnych kulturach. Przyprawa daje specyficzne wrażenia, bo smakuje przede wszystkim… bólem. Jej jedzenie jednak sprawia ludziom przyjemność. Dlaczego tak jest?

Dlaczego lubimy ostre przyprawy? istoclphoto

Dieta ludzi bogata w ostre przyprawy jest ewenementem w świecie przyrody. Z zasady hołdującej łagodnym potrawom, oprócz nas, wyłamuje się najprawdopodobniej tylko ryjówka chińska. To niewielki gryzoń, który żyje w tropikalnych, deszczowych lasach w południowo-wschodnich Chinach. Szukając pożywienia, nie stroni od ostrych roślin. Dzięki tej różnorodności ma większe szanse na przeżycie.

Ryjówkę odróżnia od ludzi mniejsza wrażliwość na kapsaicynę, czyli związek chemiczny odpowiedzialny za piekący smak. Dzieje się tak dzięki mutacji w jednym z receptorów, który zapewnia odczuwanie gorąca oraz bólu. Nazywa się TRPV1 i zbudowany jest z ponad 800 aminokwasów, czyli chemicznych cegiełek.

Od budowy tego receptora zależy sposób odczuwania ostrych smaków – słabo, jak ryjówka, lub silnie, jak np. mysz. Człowiek ma receptor zbudowany tak jak myszy, dlatego czuje palące (i bolące) smaki. Mimo to często sięgamy po ostre przyprawy. Dlaczego?

Dostępne jest 15% treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.