Posłanie wolności

Andrzej Grajewski

|

GN 47/2021

publikacja 25.11.2021 00:00

W 40. rocznicę Posłania do robotników Europy Wschodniej uruchamiamy w serwisie Twarze Solidarności zakładkę pt. „Solidarność burzy mury”, poświęconą ludziom i środowiskom z Czech, Słowacji, NRD, Litwy, Ukrainy i Węgier, wspierającym polski ruch związkowy i zmieniającym rzeczywistość we własnych krajach.

Bałtycki Łańcuch był masowym wyrazem solidarności narodów Europy Wschodniej. Więcej na www.twarzesolidarnosci.gosc.pl Bałtycki Łańcuch był masowym wyrazem solidarności narodów Europy Wschodniej. Więcej na www.twarzesolidarnosci.gosc.pl
Tiit Veermae /Alamy/epa/pap

Otwiera ją zdjęcie z 23 sierpnia 1989 r. przedstawiające Bałtycki Łańcuch, utworzony przez 2 mln ludzi, ciągnący się od Wilna przez Rygę do Tallina. Stworzono go w 50. rocznicę podpisania traktatu Ribbentrop-Mołotow, który oznaczał rozbiór Polski, ale także zniewolenie narodów bałtyckich. Był to najbardziej masowy przejaw solidarności narodów Europy Wschodniej od strajków w sierpniu 1980 r. oraz ważny etap w odzyskaniu przez te kraje suwerenności. Wkrótce przyszła Jesień Narodów, w wyniku masowych demonstracji upadł mur berliński i doszło do zmian ustrojowych na Węgrzech, w Czechosłowacji oraz NRD. W ten sposób dopełniła się solidarnościowa rewolucja, zapoczątkowana w Polsce w sierpniu 1980 r. Ważnym jej etapem było Posłanie, przyjęte 8 września 1981 r. w czasie I Krajowego Zjazdu Delegatów NSZZ „Solidarność” w Gdańsku. Polscy związkowcy przesyłali robotnikom Albanii, Bułgarii, Czechosłowacji, NRD, Rumunii, Węgier i wszystkich narodów Związku Radzieckiego pozdrowienia i wyrazy poparcia. „Zapewniamy – napisali w Posłaniu – że wbrew kłamstwom szerzonym w waszych krajach jesteśmy autentyczną 10-milionową organizacją pracowników, powołaną w wyniku robotniczych strajków. Naszym celem jest walka o poprawę bytu wszystkich ludzi pracy. Popieramy tych z was, którzy zdecydowali się wejść na trudną drogę walki o wolny ruch związkowy. Wierzymy, że już niedługo wasi i nasi przedstawiciele będą się mogli spotkać celem wymiany związkowych doświadczeń”. Pomysłodawcą Posłania był lekarz z Ostrowa Wielkopolskiego dr Henryk Siciński, a tekst napisał prawnik Bogusław Śliwa, wiceprzewodniczący Zarządu Regionu „Solidarność” Wielkopolska Południowa razem z Janem Lityńskim.

Dostępne jest 21% treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.