Dobra kasza nasza

Anna Leszczyńska-Rożek

|

GN 45/2021

publikacja 11.11.2021 00:00

Rodzimych gatunków kasz mamy kilka. Można je wykorzystywać w kuchni codziennie – dla zdrowia i urozmaicenia domowego menu.

Dobra kasza nasza istockphoto

Najbardziej popularnym dodatkiem do dań obiadowych są ziemniaki. Warto je zamienić na pożywniejszą dla naszego układu pokarmowego kaszę. Bogactwo smaków, wartości odżywcze i możliwości jej wykorzystania są wszechstronne. Dotyczy to zarówno dań wytrawnych, jak i przyrządzanych na słodko. Kasze mogą być składnikami farszów, sałatek czy dodatkami do zup i dań głównych. Powstają po mechanicznym oczyszczeniu ziarna z twardej łuski, która je otacza. Ziarna pozbawiane są elementów takich jak okrywa owocowo-nasienna, plewka kwiatowa czy zarodek. Tak oczyszczone podczas produkcji mogą być rozdrabniane, łamane, kruszone, spłaszczane czy polerowane.

Pęczak to całe ziarna pozbawione łuski, a kasza perłowa (może być gruba lub drobniejsza) to ziarna łamane, a potem polerowane. Oba rodzaje kasz wytwarza się z jęczmienia. Z ziaren tego zboża w Polsce powstaje także kasza jęczmienna łamana (wiejska), pęczak obtaczany (kujawski) czy kasza perłowa prażona. Od wielu wieków jest jedną z najczęściej pojawiających się w kuchni polskiej kasz.

Dostępne jest 18% treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.