Dajemy Wam Słowo!

Marcin Jakimowicz

|

GN 45/2021

publikacja 11.11.2021 00:00

Lubicie prezenty, prawda? Pierwszy otrzymacie już pod choinkę. Niemal 500 aktorek i aktorów oraz 10 tysięcy statystów przeprowadzi Was przez księgi, które milionom ludzi ratowały życie. W świątecznym numerze „Gościa” znajdziecie pełną światła płytę Biblii Audio. A to dopiero początek niespodzianek…

Ten pełen zapis Biblii jest największym słuchowiskiem w Europie. Jerzy Trela użycza w nim głosu... Panu Bogu. Ten pełen zapis Biblii jest największym słuchowiskiem w Europie. Jerzy Trela użycza w nim głosu... Panu Bogu.
bibliaaudio.pl

Przed laty Katolicka Agencja Informacyjna podesłała swoim dziennikarzom listę najśmieszniejszych słownych lapsusów, rodzaj branżowego „humoru zeszytów”. Pamiętam jeden z cytatów: „Później młodzież wysłuchała męki Pana Jezusa w poezji i piosence”. Przyznajmy, czasami ledwo dukane czytania w czasie Mszy św. są drogą przez mękę. Pamiętam jedną z liturgii Wigilii Paschalnej. Ministrant czytał tekst o Mojżeszu, który wraz z całym narodem przeszedł przez Morze Czerwone. Wierni usłyszeli: „Mojżesz i synowie Izraela śpiewali taką pieśń ku czci Pana”. Dalsza część tej historii powinna być wyśpiewana jako psalm, ale przejęty ministrant wyszedł na ambonę i przeczytał: „…śpiewali taką pieśń ku czci Pana: »Nie czyta się: Oto Słowo Boże«”. Inny lektor przeczytał o tym, że Izrael szedł suchą nogą przez środek morza, mając „wór z mód” (zamiast mur z wód). Znajomi w czasie Triduum usłyszeli kleryka, który, czytając opis Męki Pańskiej, źle rozłożył akcenty, a odpowiedzią Piłata słyszącego tłum oskarżający Jezusa nie było pytanie: „Cóż to jest prawda?”, ale stwierdzenie faktu: „Cóż, to jest prawda…”.

Pierwsza płyta CD (Ewangelie) z serii Biblia Audio dostępna jest wraz ze świątecznym numerem „Gościa Niedzielnego” (wydanie na 26 grudnia 2021).

Co miesiąc płyta

Na krążkach dołączonych co miesiąc do „Gościa Niedzielnego” nie znajdziecie takich pomyłek. Usłyszycie słowo Boże przeczytane przez znakomitych aktorów. Dwanaście płyt będziemy co miesiąc dołączali do tygodnika, by czytelnicy mieli czas, aby kilka ksiąg zawartych na krążku „połknąć” (to określenie Apokalipsy) i przetrawić, tak by słowo Boże mogło rezonować w ich sercach.

Zaczniemy od numeru świątecznego (numer podwójny 51–52). Nie zachowamy chronologii, bo pragniemy, by Słowo prowadziło nas przez kalendarz liturgiczny. Na Boże Narodzenie zaczniemy od Dobrej Nowiny Nowego Testamentu, a czytelnicy będą mogli w domach odsłuchać przesłanie Ewangelii.

W pierwszą niedzielę Wielkiego Postu dołączymy płytę z księgami, których fragmenty są czytane w tym czasie w liturgii słowa. W numerze na otwierającą Wielki Tydzień Niedzielę Palmową znajdziemy płytę, na której usłyszymy między innymi porażające proroctwo Izajasza o cierpiącym Słudze Jahwe: „On wyrósł przed nami jak młode drzewo i jakby korzeń z wyschniętej ziemi. Nie miał On wdzięku ani też blasku, aby na Niego popatrzeć, ani wyglądu, by się nam podobał”.

Na jednej płycie znajdzie się zawsze kilka ksiąg (na przykład na dwóch krążkach usłyszymy Pięcioksiąg Mojżesza, a na innej Księgę Jozuego, Sędziów, Rut, Pierwszą i Drugą Księgę Samuela). Każdej będzie towarzyszył w „Gościu” tekst przybliżający kontekst powstania i znaczenie tych biblijnych tekstów oraz pomagający zrozumieć ich przesłanie. W pierwszym numerze w 2022 roku kolekcjonerzy Biblii Audio znajdą pudełko na całą kolekcję.

Udział wzięli…


Czym jest Biblia Audio? Zacznę od prywaty… ​

Jechaliśmy samochodem, a z głośników sączyły się słowa Apokalipsy o poskromionym wężu, zwycięstwie tych, którzy „opłukali swe szaty i wybielili je w krwi Baranka”, o starodawnym smoku wrzuconym do jeziora siarki i ognia. Gdy w pewnym momencie wyłączyłem odtwarzacz, usłyszałem zniecierpliwiony głos kilkuletniego Nikodema: „Tata, puść dalej!”. Myślałem że objawienie, którego doświadczył na wyspie Patmos święty Jan, będzie ostatnią lekturą, której chce słuchać kilkulatek. Przekonała go jednak nie tylko treść, ale i forma. Bo Biblia Audio to ogromne przedsięwzięcie, w którym wzięła udział śmietanka aktorów. Czytają słowo Boże z prawdziwą pasją.

Ten pełen zapis Pisma Świętego Starego i Nowego Testamentu jest największym słuchowiskiem w Europie. W nagraniu uczestniczyło niemal 500 aktorek oraz aktorów i aż 10 tysięcy statystów. Udział wzięli między innymi: Adam Woronowicz (Jezus Chrystus), Jan Englert (Mojżesz), Franciszek Pieczka (Abraham), Danuta Stenka (Judyta), Jerzy Trela (Bóg), Anna Dymna (czytająca Psalm 5). Małgorzata Kożuchowska została narratorką Ewangelii św. Jana, a Wojciech Malajkat narratorem Apokalipsy św. Jana. Imponujący jest „spis lokatorów”. Wymienię jedynie część osób stanowiących obsadę: Adam Bauman, Mariusz Benoit, Ewa Błaszczyk, Jacek Bończyk, Teresa Budzisz-Krzyżanowska, Dorota Chotecka-Pazura, Piotr Cyrwus, Damian, Grzegorz i Mateusz Damięccy, Piotr Fronczewski, Janusz Gajos, Krzysztof Globisz, Monika i Marcin Gomułkowie, Paweł i Rafał Królikowscy, Teresa Lipowska, Edyta Olszówka, Bartosz Opania, Maria Pakulnis, Antoni Pawlicki, Radosław Pazura, Kinga Preis, Anna Seniuk, Borys Szyc, Robert Więckiewicz, Jerzy Zelnik i Cezary Żak.

Na polu bitwy

Ważne są również dźwięki w tle, cały znakomicie przemyślany muzyczny podkład. Gdy następuje tekst o bitwach, w oddali słyszymy odgłosy dobiegające z pola walki, a dzięki temu lektura przybiera formę słuchowiska. To forma w pełni udźwiękowiona, ze specjalnie skomponowaną muzyką symfoniczną. – Nagrane w Izraelu tła dźwiękowe sprawiają, że odbiorca przenosi się do odsłuchiwanej rzeczywistości, ma szansę poczuć ducha tamtych miejsc. Hasło przewodnie produkcji: „Usłysz, czego nie przeczytasz”, najlepiej oddaje intencje naszego działania. Pragnęliśmy, by odbiorca zanurzał się w słuchanych opowieściach – opowiadają twórcy tego gigantycznego projektu: Krzysztof Czeczot (aktor, reżyser, założyciel firmy Osorno, w której produkowane są słuchowiska radiowe) i Maciej Budzich (autor bloga o mediach, reklamie i marketingu odpowiedzialny za funkcjonowanie projektu w sieci).

Udało się! Dzięki płytom od zbliżającego się Bożego Narodzenia co miesiąc czytelnicy „Gościa” będą mieli nie tylko szansę „wysłuchania tego, czego nie przeczytasz”, ale przede wszystkim zanurzenia się w potoku słów dających życie… wieczne. Do usłyszenia! •

Biblia Audio w Gościu Niedzielnym

Dostępne jest 20% treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.