Spór o słowa konsekracji

Franciszek Kucharczak

|

GN 44/2021

publikacja 04.11.2021 00:00

Czy krew Jezusa Chrystusa została wylana „za wszystkich”, czy „za wielu”?

Spór o słowa konsekracji henryk przondziono /foto gość

W ostatnim czasie pojawiły się w niektórych środowiskach katolików ostrzeżenia, że w Kościele trwa zamach na samo serce liturgii. Miałby on polegać na jakoby bezprawnej zamianie słów konsekracji, odnoszących się do Krwi Pańskiej, „która za was i za wielu będzie wylana” na „za wszystkich”. Zdaniem części oponentów oznacza to nieważność Przeistoczenia. Argumentuje się przy tym, że takie ujęcie to fałszowanie Biblii i sugerowanie błędnej wiary w powszechne zbawienie ludzkości. Ostatnio popularny bloger skrytykował nawet papieża Franciszka za użycie w czasie Mszy na otwarciu synodu formuły per voi e per tutti (za was i za wszystkich). Rzekomo jest to formuła błędna, wynikająca ze złego tłumaczenia i celowo powielana w duchu „modernizmu”.

Tego rodzaju opinie tworzą atmosferę spisku, który miałby być zawiązany przez wrogów Kościoła w celu jego zniszczenia. Dotyczy to zresztą nie tylko kwestii liturgii, ale też innych elementów praktykowania wiary.

„Po usunięciu wody święconej z wielu kościołów, po powszechnej fali profanacji Najświętszego Ciała Zbawiciela praktyką Komunii św. na rękę, po fałszywej dyspensie od Dnia Pańskiego (...) rozpoczęto kolejny etap niszczenia świętości w Kościele katolickim. Teraz przyszła kolej na modlitwy” – wieszczy jeden z portali „obrońców wiary”. Ten „atak na modlitwy” to wspomniana wyżej różnica w słowach konsekracji.

Dostępne jest 16% treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.