Dominik – chłopiec z zespołem Downa, który zmienia serce na lepsze

publikacja 22.10.2021 14:43

„Pamiętaj, że boimy się tego, czego nie znamy” - mówią Dorota i Michał Jaroszewicz, rodzice mającego zespół Downa Dominika.

Gdy w czasie ciąży dowiedzieli się o wadzie genetycznej swojego dziecka, bardzo to przeżyli. „To była rozpacz” – wspominają. Dzisiaj nie wyobrażają sobie, że Dominika mogłoby z nimi nie być lub mógłby być inny. Chłopiec dopełnił ich rodzinę, pomógł dojrzeć, zrozumieć, że dzieci służą do kochania, nie do spełniania rodzicielskich ambicji i bycia doskonałymi. Jest ich „przekochanym, przeuroczym, cudownym dzieckiem”.

„Są świadectwa ludzi, którzy zapytani o to, czy gdyby mogli cofnąć czas i zamienić dziecko z zespołem Downa, na całkowicie zdrowe dziecko, czy by się na to zdecydowali, mówili, że nie. Nie wierzyliśmy w to. Myśleliśmy, że to są bajki, brednie albo ludzie tak mówią pod publikę. Dzisiaj naprawdę w to wierzymy” deklarują.

Urywek życia rodziny Jaroszewiczów pokazany jest w najnowszym reportażu Damiana Żurawskiego przygotowanym przez Fundację Grupa Proelio w ramach kampanii „Każde życie jest cudem”. Oglądając reportaż można trochę lepiej poznać realia życia rodziny z dzieckiem z Zespołem Downa.

Dominik – chłopiec z Zespołem Downa, który zmienia serce na lepsze
Grupa Proelio

„Październik jest Miesiącem Budowania Świadomości o Zespole Downa. Wierzę, że nasz reportaż przyczyni się do budowy świadomości jak wygląda życie dziecka z Zespołem Downa i pomoże przełamywać lęk rodziców, którzy dowiadują się o takiej wadzie swojego dziecka.” – mówi Magdalena Korzekwa-Kaliszuk, prezes Fundacji Grupa Proelio.
„Zarazem to też rocznica wyroku Trybunału Konstytucyjnego, który orzekł o niezgodności eugenicznej przesłanki aborcyjnej z Konstytucją. Dzieci z Zespołem Downa były głównymi ofiarami aborcyjnego prawa  i stanowiły 40% wszystkich ofiar.  Dominik także mógł zostać zabity – lekarz informował o możliwości aborcji. Żyje, ponieważ dla jego rodziców taka opcja nie wchodziła w grę. Niestety większość dzieci w podobnej sytuacji nie ma takiego szczęścia. W Polsce zabijano 65 proc. dzieci z diagnozą zespołu Downa, w innych państwach statystyki są jeszcze bardziej przerażające. Tym, co przede wszystkim trzeba sobie uświadomić, jest to że każda osoba z Zespołem Downa ma prawo żyć.” – dodaje.

Reportaż pokazuje fragment życia chłopca i jego rodzinny. Jak wygląda jego codzienność można obserwować, śledząc jego stronę na Facebooku.