Będą zmiany w "500 plus". Sejm odrzucił sprzeciw Senatu wobec nowelizacji

PAP

publikacja 14.10.2021 18:20

Sejm odrzucił w czwartek sprzeciw Senatu wobec zmian w programie "Rodzina 500 plus". Nowelizacja przewiduje m.in., że obsługą programu zajmie się ZUS, a wnioski będą mogły być składane jedynie drogą elektroniczną.

Będą zmiany w "500 plus". Sejm odrzucił sprzeciw Senatu wobec nowelizacji Będą zmiany w programie "500 plus". Roman Koszowski /Foto Gość

Za odrzuceniem uchwały Senatu odrzucającej ustawę głosowało 237 posłów, przeciw było 209, a jeden wstrzymał się od głosu.

W ubiegłym tygodniu Senat opowiedział się za odrzuceniem nowelizacji ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci. Zdaniem Senatu istnieje obawa, że koszty obsługi zadania przekazanego do ZUS zostały ustalone w sposób nieadekwatny do rozmiaru nałożonych obowiązków. Ponadto senatorowie wyrażali obawę przed wykluczeniem części społeczeństwa z dostępu do świadczenia wychowawczego z uwagi na założenie, że postępowanie w sprawie świadczenia wychowawczego będzie realizowane wyłącznie z wykorzystaniem platform cyfrowych.

Nowelizacja przewiduje, że obsługą programu "Rodzina 500 plus" będzie zajmował się Zakład Ubezpieczeń Społecznych a nie - jak obecnie - samorządy. Wnioski o przyznanie świadczenia będzie można składać tylko przez internet, a pieniądze będą wypłacane jedynie bezgotówkowo na wskazany przez wnioskodawcę numer rachunku bankowego.

Nowela zakłada, że ZUS będzie stopniowo przejmował program "Rodzina 500 plus". Sprawy dotyczące prawa do świadczenia wychowawczego za okresy sprzed 1 stycznia 2022 r. nadal będą realizowane, do zakończenia postępowania, przez dotychczasowe organy. Samorządy będą również kontynuować wypłacanie świadczeń wychowawczych przyznanych przed 1 stycznia 2022 r. do końca okresu, na jaki zostały przyznane, tj. do 31 maja 2022 r. w okresie styczeń - maj 2022 r.

Od 1 stycznia 2022 r. ZUS będzie wypłacał na bieżąco przyznawane przez siebie świadczenia wychowawcze, będzie też od 1 lutego 2022 r. przyjmować wnioski na kolejne okresy, począwszy od 1 czerwca 2022 r.

Koszty obsługi świadczenia "500 plus" w latach 2016-2020, czyli od początku funkcjonowania programu, wyniosły ponad 1,6 mld zł. Resort rodziny szacuje, że dzięki projektowanym zmianom koszty te spadną i dadzą oszczędności dla budżetu państwa na poziomie ok. 3,1 mld zł w okresie 10 lat.

Wcześniej podobne zmiany przeprowadzono w programie "Dobry start", czyli w tzw. wyprawce szkolnej. Już od tego roku obsługą świadczenia zajmuje się Zakład Ubezpieczeń Społecznych, a wnioski są składane online.