Bazylika św. Piotra bardziej duszpasterska, również dla dalekich od dojrzałej wiary

Krzysztof Bronk

|

VATICANNEWS.VA

publikacja 27.09.2021 14:10

Papież Franciszek chce zreformować duszpasterstwo przy Bazylice Św. Piotra – ujawnił nowy archiprezbiter świątyni, kard. Mauro Gambetti. Chodzi o to, by lepiej docierać do pielgrzymów, którzy przybywają do Watykanu. W reformie mają pomóc nowe wytyczne dla kapituły św. Piotra zaaprobowane przez Papieża pod koniec sierpnia.

Bazylika św. Piotra bardziej duszpasterska, również dla dalekich od dojrzałej wiary Bazylika św. Piotra. Stanislaw Dacy / Fotogosc

Kard. Gambetti przyznał, że rozważa się różne możliwości, począwszy od zmian w watykańskiej liturgii, wprowadzenia do niej nowych języków, form modlitwy i adoracji. Większy nacisk ma być położony na samą postać św. Piotra, by lepiej przybliżyć go pielgrzymom oraz dostrzec tych, którzy do jego grobu pielgrzymują pieszo. Chcemy uświadomić ludziom sakralność tego miejsca, a także otworzyć ich na piękno, przede wszystkim liturgii, ale także obecnych w tej świątyni dzieł sztuki – mówi w rozmowie z Radiem Watykańskim kard. Gambetti. Zdaniem papieskiego wikariusza dla Watykanu trzeba uwzględnić obecność ludzi, którzy nie są dojrzali w wierze, ale przybywając do Bazyliki św. Piotra odkrywają w sobie wymiar duchowy i nowe pragnienia.

Bazylika rozbudza w niewierzących pragnienie Transcendencji

„Istnieje dość szeroka warstwa społeczeństwa, która przybywa tu i odkrywa w sobie pragnienie kontaktu z Transcendencją, nawet jeśli nie potrafią tego nazwać. Przeżywają swoiste trzęsienie ziemi, które narusza ich fundamenty i wydobywa na wierzch podstawowe pytania i pragnienia. Nawet jeśli przybywają tu dość rozproszeni, bo z różnych stron działają na nich różne bodźce. Do tych ludzi trzeba się zwrócić, albo pokazać im przynajmniej, że te pragnienia, które w sobie odkrywają mogą mieć jakiś punkt oparcia. Dlatego i my musimy dostosować do nich nasz sposób komunikacji, nie samo przesłanie, ale sposób przekazu tego, co mówimy o Jezusie, aby mogli to zrozumieć. Może w tym również pomóc język piękna, dzieł sztuki, piękno tego miejsca.“