Przeciążenie

Jakub Jałowiczor

|

GN 38/2021

publikacja 23.09.2021 00:00

Na ochronie zdrowia można doskonale zarobić. Można też spędzić życie w gabinecie, niewiele z tego mając.

Jako pierwsi zaprotestowali ratownicy. Potem przyłączyli się przedstawiciele innych zawodów medycznych. Jako pierwsi zaprotestowali ratownicy. Potem przyłączyli się przedstawiciele innych zawodów medycznych.
Tomasz Gołąb /Foto Gość

W 2017 r. protestowali lekarze rezydenci. Kilka razy na pierwszy plan wybijały się protesty pielęgniarek. Teraz, gdy przed rządowymi budynkami stanęły namioty medyków, najwięcej słyszy się o ratownikach, choć powody do niezadowolenia mają też m.in. technicy medyczni, a także szpitalni farmaceuci, którzy akurat nie biorą udziału w proteście. Nie demonstrują związkowcy z Solidarności, a Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych zajmuje niejasne stanowisko. Środowisko jest więc bardzo podzielone, także dlatego, że sytuacja osób wykonujących ten sam zawód bywa zupełnie różna: niektórzy lekarze pracują wyłącznie na podstawie umów o pracę, wielu dokłada sobie godzin rozliczanych według umów cywilnoprawnych, niekiedy medycy przyjmujący w gabinecie publicznej przychodni są jednoosobowymi firmami, a i to czasem wynika z ich woli, a czasem z konieczności. Czy tak pogmatwany system da się zreformować?

Czekamy na premiera

Białe namioty rozstawiono w warszawskich Alejach Ujazdowskich. Przedsięwzięcie nazwano Białym Miasteczkiem 2.0, co nawiązuje do protestów pielęgniarek z 2007 r., wspieranych przez ówczesną opozycję i źle wspominanych przez polityków Prawa i Sprawiedliwości. Poszczególne namioty zajmują związkowcy ze szpitali należących do MSWiA, pielęgniarki, fizjoterapeuci. Wczesnym popołudniem w środku tygodnia po białym miasteczku kręci się 20–30 protestujących. Niektórzy tu nocują, inni przyjeżdżają w wolnym czasie między dyżurami. Oprócz pracowników ochrony zdrowia rozłożyli się też członkowie rolniczej Agrounii wspierającej protest. Jest scena, na której odbywają się pogadanki o zdrowiu i spotkania z politykami opozycji.

Dostępne jest 19% treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.